OCTAVA – zysk z Jasnej 26

OCTAVA SA [08N] to grupa kapitałowa inwestująca w projekty nieruchomościowe. Wsławiła się budową i sprzedażą z niezłym zyskiem w 2011 r. galerii handlowej Magnolia Park we Wrocławiu. Od tego czasu nie miała już tak spektakularnych sukcesów. 
Ostatnio zakończyła inwestycję w biurowiec Jasna Residence.

Octava buduje mieszkania w Lublinie oraz posiada w swoim portfelu grunty, które na chwilę obecną “leżą w poczekalni” i nie są na nich realizowane projekty inwestycyjne – w Konstancinie-Jeziornej (33 ha gruntu  wyceniane w księgach na 8,2 mln zł tj. 25 zł/m2) i grunty w centrum Wałbrzycha (3,1 ha – 6,31 mln zł).
Budową mieszkań w Lublinie zajmuje się Aussie Development Cyprysowa sp. z o.o., która zawarła wstępne umowy sprzedaży 63 mieszkań z 75, które mają być wykonane do sierpnia 2015 r. Jednak zgodnie z zasadami rachunkowymi nie księguje się przychodów ze sprzedaży mieszkań dopóki nie zostanie lokal mieszkaniowy przekazany nabywcy. 
Tym samym w 2014 r. zaksięgowane w przychodach zostało jedynie 2,7 mln zł ze sprzedaży 13 mieszkań w Lublinie i Chełmie z poprzednich projektów inwestycyjnych. Można dopiero w 2015 r. oczekiwać 20 mln zł przychodów ze sprzedaży mieszkań na Cyprysowej w Lublinie.
Spółka w czerwcu 2014 r. objęła certyfikaty inwestycyjne w Octava Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych  na kwotę 9,396 mln zł. Fundusz inwestuje w nieruchomości komercyjne na wynajem. Na koniec 3 kwartału te certyfikaty miały już wartość 11,047 mln zł, ale zysk z tej inwestycji nie został zaksięgowany w przychodach tylko w kapitale z aktualizacji. (O Octava FIZAN)
Spółka już w czasie inwestycji w Magnolia Park pokazała, że woli bardzo konserwatywnie podchodzić do wyceny swoich inwestycji w przeciwieństwie do innych deweloperów, którzy często nadymają swoje bilanse. Nawet na forach w tamtym czasie pojawiały się zarzuty o zaniżanie wycen posiadanych terenów i faktycznie dopiero po sprzedaży Magnolii ujawnił się cały zysk z inwestycji.
Tak więc na chwilę obecną niewielkie przychody i bieżące koszty
funkcjonowania powodują, że po 9 miesiącach spółka ma 0,5 mln zł straty
netto.
Ale…
W październiku 2014 r. pojawił się raport wskazujący na zakończenie inwestycji w biurowiec Jasna Residence w Warszawie.
W maju 2013 r. Octava została komandytariuszem Brilla Spółka z ograniczoną
odpowiedzialnością – Jasna 1 Spółka Komandytowa (“Jasna 1”) inwestując w sumie 17,4 mln zł z zamiarem inwestycji w renowację biurowca w Warszawie na ul Jasnej 26. Udział Octavy ww Jasna 1 wynosił 86,6%. Resztę miała spółka zależna od prezesa Rymaszewskiego. W ramach tego projektu Jasna 1 kupiła od Mermaid 30% udziałów w Salokin LTD, objęła obligacje Salokin za 1,38 mln EUR oraz obligacje Jasna Residence za 3,25 mln EUR. Obligacje te właśnie zostały wykupione, dodatkowo Jasna 1 otrzymała 360 tys. EUR z Salokin tytułem dywidendy zaliczkowej. 
Zgodnie z raportem za 3 kwartał na rachunku Jasna 1 znajdowało się ok. 5,8 mln EUR.
Zatem policzmy – łączny wkład w Jasną wyniósł 20,12 mln zł (w tym Octava 17,4 mln zł), a obecnie jest tam 5,8 mln EUR czyli ponad 24 mln zł. Zatem +4 mln zł, a 86,6% należy się Octavie.
Do tej pory w księgach Octavy zostało zaksięgowane ok.1,5 mln zł odsetek. Reszta (ok. 2 mln zł) powinna być zaksięgowana w IV kwartale.
Można zatem oczekiwać, że Octava zakończy ten rok zyskiem netto, o ile nie dokona przeszacowania terenów w dół, jak to zrobiła w zeszłym roku.
Jasna 1 zwróciła już Octavie 3,4 mln EUR.
Aktywa grupy Octava SA wyglądają obecnie  tak (szacunek):
– 30 mln zł gotówka (15m na koniec 3q + 14,3 m zwrot z Jasna 1 + 1m wykup z Octava FIZAN)
– ok.8 mln zł gotówki w Jasna 1 (było 5,8 m EUR = 24 mln zł; 3,4m EUR zwrot do Octava i zapewne ok. 0,5m EUR zwrot do spółki Prezesa Rymaszewskiego). 
– 10 mln zł w certyfikatach Octava FIZAN
– 9 mln zł – budynek mieszkalny w Lublinie (gdzie 63 z 75 mieszkań ma już zawarte wstępne umowy sprzedaży)
– 15 mln zł wartość gruntów w Konstancinie i Wałbrzychu

Razem 72 mln zł gotówki i aktywów inwestycyjnych

Kapitał własny ok. 60 mln zł.

A kapitalizacja giełdowa … 36 mln zł.

Kurs zapewne na wieści o Jasnej ostatnio lekko wzrósł.

źródło: stooq.pl

2 myśli na temat “OCTAVA – zysk z Jasnej 26

 • 27 listopada, 2014 o 9:27 pm
  Permalink

  Dziś info o przekazaniu przez Jasna 1 do Octavy 1,6 mln EUR.
  A więc już wszystkie środki z Jasnej są w Octavie, czyli gotówka wynosi ok. 37 mln zł.
  A kapitalizacja 37 mln zł.

  Odpowiedz
 • 30 listopada, 2014 o 12:01 am
  Permalink

  Świetna informacja, spółka poniżej wartości likwidacyjnej 😀

  Ja ze swojej strony zasugeruję wziąść pod lupę wycenę dwóch spółek z jednej grupy kapitałowej Klona i Mery. Doszło tam do sytuacji że spółka córka jest droższa od spółki matki która ma w niej większość udziałów i inne zakłądy pod sobą 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.