Na szybko: Orzeł Biały zapowiada skup akcji

O spółce Orzeł Biały napisałem 2 miesiące temu (Orzeł Biały – kumulacja sprzyjających czynników). Wskazałem tam, że rosnąca cena ołowiu na świecie sprzyja Orłowi, który jest producentem tego surowca. Wyniki IV kw. są jednak niewiadomą ze względu na stosowanie przez spółkę polityki zabezpieczeń, a także wzrost ceny skupu akumulatorów. Ale wyniki I półrocza 2017 roku powinny być już dobre. 
I wygląda na to, że również Orzeł Biały (lub raczej jego właściciel) też to widzą, bo właśnie ogłoszone zostało uruchomienie skupu akcji (link). Ponieważ kwota zobowiązania zaciągniętego na potrzeby skupu ma przekroczyć 10% kapitałów własnych, to mówimy o min. 25 mln zł = 1/6 obecnej kapitalizacji.

PS. Cena wezwania 8,65 zł rozczarowuje.
PS2. Dzisiejsze (23.01) zachowanie kursu wskazuje, że fundusze nie zaakceptują powyższej ceny.

19 myśli na temat “Na szybko: Orzeł Biały zapowiada skup akcji

 • 22 stycznia, 2017 o 3:37 pm
  Permalink

  Nie lubie tej spółki własnie przez ich zabezpieczenia…
  Patrzyłeś może na Elemental ? ostanio ladne obroty się pokazały, i chyba ktoś wystawił rekomendacje koło 4,5zl

  Odpowiedz
  • 23 stycznia, 2017 o 7:53 am
   Permalink

   Niestety. Chcą tanio przejąć resztę akcji. Teraz ruch należy do funduszy, które są w akcjonariacie.

   Odpowiedz
  • 23 stycznia, 2017 o 11:46 am
   Permalink

   Nie pierwsi i nie ostatni co chcą dużo poniżej wartości godziwej wykupić pozostałych w tym przymusowo.

   Czy nn ostatni wyciśnięci z Hutmenu mogą walczyć w sądzie o godziwą cenę?

   Odpowiedz
 • 23 stycznia, 2017 o 8:41 am
  Permalink

  Jedynie przychodzi mi hipoteza, ze fatalne wyniki za Q4 w zwiazku z zabezpeczeniami. W zwiazku z tym ta cena proponowana. Ale taka zagrywka to byloby zenujace.

  L.

  Odpowiedz
 • 23 stycznia, 2017 o 9:16 am
  Permalink

  Skup został zatwierdzony w roku 2015 i oficjalnie nie był realizowany. Średnia z 6 miesięcy ważona wolumenem wynosi na dzień dzisiejszy 8,48 zł i rośnie. Komunikat ma raczej charakter dezinformacji (bo przecież nie jest to oficjalne wezwanie)gdzie podano cenę, która za kilka dni może być nie zgodna z prawem (zbyt niska). Widzę w temacie drugie dno. Tak na marginesie to średnia ze wszystkich notowań spółki to 15,07 zł (mierzona wolumenem). PZU nie będzie miało wyjścia by rozegrać tą sprawę (bo w 2015 to by się niestety podłożyło, a teraz trochę zmieniła się rzeczywistość).
  Jednym słowem mieszanka walki wpisana w cykl na rynku metali, mająca charakter przyspieszenia okraszonego słodką manipulacją.

  Odpowiedz
 • 23 stycznia, 2017 o 9:28 am
  Permalink

  "Zgodnie z RMF GPW par. 101 ust. 2, Emitent nie będzie przekazywał raportu kwartalnego i skonsolidowanego raportu kwartalnego za IV kwartał 2016 roku i II kwartał 2017 roku." Prawdopodobnie do 5 kwietnia nic nie bedzie wiadomo jezeli chodzi o wyniki finansowe.

  L.

  Odpowiedz
 • 23 stycznia, 2017 o 4:48 pm
  Permalink

  NEF Battery Holdings S.a.r.l czyli PineBrige chce przejac cala spolke Orzel Bialy nie wykladajac ani 1 PLN. Orzel gwarantuje kredyt udzielony NEF Battery Holdings S.a.r.l. Po zdjeciu z gieldy poreczony kredyt zapewne splaci Orzel.

  L.

  Odpowiedz
  • 23 stycznia, 2017 o 6:22 pm
   Permalink

   Moim zdaniem wezwanie przy tej cenie się nie powiedzie.

   Odpowiedz
 • 23 stycznia, 2017 o 4:51 pm
  Permalink

  W takim razie czego powinniśmy się spodziewać w najbliższym czasie na tej spółce? Co jeśli PZU i Quercus będą stawiać opór?

  Odpowiedz
  • 23 stycznia, 2017 o 6:21 pm
   Permalink

   Albo podniosą cenę w wezwaniu albo na wezwaniu nie kupią wszystkich akcji i dalej spółka będzie na giełdzie.

   Odpowiedz
  • 23 stycznia, 2017 o 7:27 pm
   Permalink

   Ok, ale czy ewentualna sprzedaż przez fundusze po tej cenie nie będzie sygnałem, że "trzeba odpuścić" i spadkiem ceny poniżej ceny z wezwania? Jakie w ogóle są na to szanse?

   Odpowiedz
  • 24 stycznia, 2017 o 7:17 am
   Permalink

   Tak, Jeżeli kurs zostanie zdołowany do poziomu wezwania to będzie sygnał, że są chętni do zaakceptowania takiej ceny. Choć nie wiadomo czy wszyscy. Główne ryzyko to nie odkupienie części akcji, ale tylu, że będzie można zrobić wykup przymusowy i wycofać spółkę z giełdy.

   Odpowiedz
  • 24 stycznia, 2017 o 7:31 am
   Permalink

   http://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/prognoza-znow-w-dol-plk-wyda-tylko-4-mld-zl-w-tym-roku-76676.html
   "W zeszłym roku obiecywano 7 mld zł na inwestycje PKP PLK. Nowy rząd urealnił jednak w styczniu prognozy, które wciąż spadają. Ostatnia to już nie 4,2 mld zł, a 4 mld "z hakiem". Niezadowolonym wykonawcom prezes Ireneusz Merchel mówi, że nie będzie zakłamywał rzeczywistości."

   http://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/merchel-w-2017-roku-umowy-na-przeszlo-20-miliardow-zlotych-79842.html
   "Prezes Merchel poinformował również, że w 2016 r. PLK wydała na inwestycje 4,1 mld złotych, przy planowanych wydatkach 4,3 mld złotych. Była to jednak już zaktualizowana prognoza z marca 2016 roku, a zapowiedzi poprzedniego zarządu w 2015 roku były dużo większe."
   "Jak zapowiedział, w tym roku PLK podpisze kontrakty na wykonawstwo warte przeszło 20 miliardów złotych."

   Odpowiedz
 • 24 stycznia, 2017 o 10:14 am
  Permalink

  Ale wracajac do korzeni, pierwszy wpis na blogu dotyczacy Orla Bialego pojawil sie w poszukiwaniu spolki ktora ma dobra ekspozycje na rosnacego dolara. Dodatkowo pojawil sie czynnik kursu olowiu. W edlug Twoich obliczen OBS to ma dac kilkadziesiat mln ekstra zysku przy kapitalizacji ~ 150 mln. Efektem powinien byc kilkadziesiat procent wzrostu kursu. Glowne fundusze TFI PZU i TFI Querqus o tym zapewne wiedza, przpuszczalnie Querqus pod to zaczal skupowac akcje. I czy wystarczajcym arguemntem teraz aby powiedziec pas przy 8,65 jest dla nich, ze te akcje ktos chce od nich kupic ?

  L.

  Odpowiedz
  • 24 stycznia, 2017 o 10:50 am
   Permalink

   No właśnie nie. Moim zdaniem fundusze nie zaakceptują tej ceny.
   Może być tak, że któryś fundusz chce się wycofać i już wcześniej dogadał się NEF Battery, ale nie sądzę, żeby zrobił to Quercus.

   Odpowiedz
 • 25 stycznia, 2017 o 12:14 pm
  Permalink

  Przykład wycofania się PZU z Gobarto przy takich cenach to zły sygnał.

  Odpowiedz
 • 26 stycznia, 2017 o 2:38 pm
  Permalink

  Nie wiem czy analitycy BS maja jakies wyczucie rynku ale twierdza, ze:

  "Analitycy (Banku Swiatowego) spodziewaja sie ze metale podrozeja o 10% glownie z powodu rosnacego popytu z Chin oraz znacznego ograniczenia inwestycji w wydobycie i produkcje. Mniej bedzie zwlaszcza cynku i olowiu, bo zamknieto wiele kopaln w Australii, Kanadzie i Irlandii" -> co by mialo jakis wplyw na Stalprodukt i Orzel Bialy

  "W przypadku surowcow rolnych analitycy BS zapowiadaja wzrost cen olejow jadalnych bo spadnie ich podaz z krajow Azji Wschodniej (niskie ceny oleju palmowego zniechecily do inwestowania)" -> co chyba mialoby jakis wplyw na Agrolige

  L.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.