MOSTOSTAL ZABRZE odbija od dna

Kiedyś potężna grupa budowlana, dziś podnosi się “po przejściach”.

/poniższa analiza i relacja z Dnia Inwestora ukazała się kilka dni temu na Portalu Analiz : LINK/

Grupa Kapitałowa MOSTOSTAL ZABRZE od ponad 70 lat realizuje projekty budowlane i montażowe. Kiedyś potężna grupy wyceniana w 2007 roku na 1,7 mld zł osiągnęła kilka miesięcy temu dno na poziomie 24 mln zł.Na Dniach Inwestora Indywidualnego Prezes mocno podkreślał, że nie są spółką stricte budowlaną. Budownictwo ogólne to tylko jeden z segmentów i to nie najważniejszy.


Działalność dzieli się na 4 segmenty i zgrupowane są w osobnych spółkach celowych, co ma ograniczyć ryzyko prawne ewentualnych roszczeń (dlatego wykonawstwem przestaje się zajmować główna spółka Mostostal Zabrze, a także planowane jest wyodrębnienie spółki zarządzającej nieruchomościami inwestycyjnymi):

– działalność montażowo-produkcyjna (Mostostal Zabrze Realizacje Przemysłowe)

– projektowanie i usługi inżynieryjne (Biprohut)

– konstrukcje maszynowe obejmujące stalowe konstrukcje i urządzenia (Mostostal Zabrze Konstrukcje Stalowe)

– budownictwo ogólne i inżynieryjne (GPBP)


Grupa przeszła bardzo ciężki okres w 2017 roku. Prezes podkreślał, że to były ich błędy związane z nienależytym zarządzaniem projektami oraz procesem ofertowania m.in. nie rozpoznanie ryzyk prawnych.

Efekt był taki, że na kilku kontraktach pojawiły się znaczne nieplanowane koszty:
– kontrakt Ferrybridge Multifuel 2 -47,6 mln zł
– jeden z krajowych kontaktów -14,3 mln zł
– kontrakt EFRA Lotos -21,7 mln zł
– kontrakt z Valmo AB -4,92 mln zł

W 2017 roku strata skonsolidowana wyniosła aż 79,8 mln zł !


W 2018 rok spółka weszła po wyczyszczeniu kontraktów i bez dotychczasowego prezesa, którego zastąpił w połowie 2017 roku dotychczasowy wiceprezes Dariusz Pietyszuk.Zarząd MZ na spotkaniu podkreślał, że kluczowe zmiany dotyczyły zarządzania projektami oraz procesu selekcji kontraktów i ofertowania.

W wyniku tych zmian grupa zrezygnowała z niskomarżowych i ryzykownych kontraktów skupiając się na większym wykorzystaniu posiadanych specjalistycznych kompetencji m.in. przestali realizować projekty dla KGHM ze względu na niską marżę, który generował duży przychód.

Trzeba też podkreślić, że rynek się poprawił i “nikt już nie składa ofert ze stratą”.


Przychody w 2018 roku spadły i wyniosły 613 mln zł (-5,7%).


W strukturze przychodów blisko 60% stanowi działalność montażowo-produkcyjna:


Prezes mocno podkreślał, że po rezygnacji z nierentownych kontraktów udało się podnieść marżę ze sprzedaży brutto do 11,2% w 2018 roku i taką chcieliby utrzymać w 2019 roku. Jednak patrząc na wyniki kwartalne widać spadek marży do 9,2% w 4 kw.


Koszty ogólnego zarządu w 2018 roku wzrosły o 7,3% do 48,9 mln zł. Prezes deklarował, że to w związku z dodatkowymi kosztami zmian organizacyjnych i powinny one teraz maleć osiągając docelowo za 2-3 lata poziom 42 mln zł.

Prezes uważa, że MZ jest interesującym pracodawcą dla inżynierów i pozyskują absolwentów Politechniki Gliwickiej. Braki np. spawaczy uzupełniają sprowadzając pracowników z Bangladeszu (ma być ich w tym roku 60).

Dług netto po 2018 roku spadł do 16 mln zł, jednak w kosztach finansowych istotną częścią są prowizje od gwarancji bankowych.

Po kiepskich wynikach 2017 roku z akcjonariatu wyszły OFE i kurs zaliczył minimum historyczne na 0,15 zł (obecnie 0,40), a notowania wpadły na 2 fixingi. Kapitalizacja wynosi 61 mln zł (C/Z=5,5, C/WK=0,39). Głównym akcjonariuszem jest Krzysztof Jędrzejewski (kiedyś na liście TOP100 najbogatszych w Polsce do czasu upadku Kopexu).
Członkowie zarządu w lutym kupili akcje spółki.Spółka prowadzi kilka sporów prawnych dotyczących realizowanych kontraktów. W ocenie spółki powinni je wygrać, choć może to potrwać.
Najgłośniejszym jest sprawa dachu na Stadionie Ślaskim, który pierwotnie realizował Mostostal Zabrze. Roszczenie przeciwko Mostostalowi wynosi 200 mln zł, choć opiera się o odpowiedzialność za wadliwy projekt, za który nie był odpowiedzialny Mostostal.


Kurs od początku lutego mocno pnie się do góry na zwiększonych obrotach.
2 myśli na temat “MOSTOSTAL ZABRZE odbija od dna

 • 18 marca, 2019 o 3:54 pm
  Permalink

  czy prezes wypowiadał się w sprawie dywidendy?

  Odpowiedz
  • 18 marca, 2019 o 5:32 pm
   Permalink

   Grupa dopiero, co uciekła spod topora. Nie przypominam sobie czegokolwiek o dywidendzie.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.