Madkom – IT dla samorządów

na prośbę czytelników
Madkom specjalizuje się w oprogramowaniu dla administracji publicznej. Ich flagowy system SIDAS (Systemy Informatyczny Dla Administracji Samorządowej) oferuje przede wszystkim elektroniczną obsługę obiegu dokumentów.
Spółka ostatnio opublikowała strategię na lata 2015-2020 (strategia).

Można w niej znaleźć m.in.:
Cele krótkoterminowe
a. terminowa realizacja projektów unijnych
Trochę zaskakujący punkt już na sam początek. Mowa o projektach unijnych ze “starego rozdania”, które muszą być rozliczone do września 2015 r. Czasu niewiele i można mieć wrażenie, że spółka trochę przespała i teraz musiała zatrudnić sporo osób, żeby nie stracić dotacji. Zatrudnienie w 2014 r. wzrosło z 37 do 59 osób. Zdecydowanie więcej niż wzrost przychodów. Więcej osób to … większe koszty, o ile się ich nie wrzuci w rozliczenia międzyokresowe, a potem wnip. Co też spółka czyni.
b. rozbudowa systemu SIDAS o budżetowanie
To już się dzieje i Madkom liczy, że to będzie hit sprzedażowy.
c. wejście w nowe obszary – medycyna i hotelarstwo
Spółka w styczniu kupiła udziały w Cloud Industry Solutions, która ma programy do analizy finansowej dla tych branż. Na chwilę obecną jest dopiero przed etapem oferowania tych produktów.
Cele długofalowe:
a. wzrost przychodów o min. 20% rocznie
b. zwiększenie udziału przychodów ze stałych umów serwisowych
c. wzrost udziału w przychodach produktów spółki zależnej Cloud do 15%
W strategii nie ma mowy o innej spółce zależnej -EmdeSoft, która miała zajmować się systemem do obsługi odpadów. Na forum stockwatch.pl przedstawiciel spółki zapowiada, że po uruchomieniu środków z nowych programów unijnych sprzedaż powinna ruszyć pod koniec 2015 r. (link). Jednak brak wzmianki w strategii świadczy o tym, że nie będzie to sprawa istotna.

Plany jak zawsze brzmią zachęcająco, choć szkoda, że nie ma konkretnych liczb. Stało się tak, bo prognozy na 2014 r. w zakresie wyników finansowych spółka nie zrealizowała (prognoza) i zapewne nie chciała znowu się przestrzelić. Przychody w 2014 r. miały wynieść 7,4m (było 6,5m), a EBIT 1,47m (było zaledwie 0,21m).

Pomimo nie zrealizowania prognozy wyniki za 2014 r. pokazują jednak progres.

Można stwierdzić, że potencjał do dalszej poprawy jest.

Sytuacja płynnościowa spółki jest dobra – kontrahent czyli samorząd to jeden z bezpieczniejszych klientów.

Ale zwrócę też uwagę na rzeczy, których w sprawozdaniach nie lubię.

W przychodach ze sprzedaży aż 937 tys. zł to zmiana stanu produktów. Już kilka razy o tym pisałem – to nie jest sprzedaż, to tylko zapis księgowy, aby uniknąć starty finansowej. Dopuszczalny, ale trzeba mieć świadomość, że jest to de facto księgowa poprawa wyników obecnych kosztem wyników przyszłych. Te przychody to coś, co spółka ma dopiero w przyszłości uzyskać.
Wartości niematerialne i prawne to już 3,5 mln zł, a po zakończeniu projektów unijnych jeszcze wzrosną. Jest tam wartość firmy (czyli dziura w aktywach) 2,28m i koszt zakończonych prac rozwojowych 1,19m. Już teraz co roku spółka w pozostałych kosztach operacyjnych musi księgować 340 tys. zł amortyzacji wartości firmy, co obciąża wynik.
Podsumowanie 
Madkom ma swoją działkę, na której się rozwija (administracja publiczna). Każde wdrożenie to szansa na dalsze zlecenia w tych samorządach. Rozwija swój system SIDAS o nowe funkcjonalności i liczy na wzrost przychodów. Na razie jednak zwiększa koszty (duży wzrost zatrudnienia), stąd powstaje sensowne pytanie, ile się uda zarobić. Wyniki nie robią wrażenia, a przy kapitalizacji ok. 10 mln zł wskaźniki C/Z=120, a C/WK=2 są wysokie, czyli inwestorzy już wliczają w cenę istotną poprawę zysków.

7 myśli na temat “Madkom – IT dla samorządów

 • 13 marca, 2015 o 8:28 am
  Permalink

  Czy zmiana stanu produktu wpływa na wyliczenia rachunku
  Przepływów finansowych

  Odpowiedz
  • 13 marca, 2015 o 1:55 pm
   Permalink

   Tak.
   Przepływy liczy się jako korektę wyniku o zmianę pozycji bilansowych.

   Zmiana stanu produktów powiększyła przychody, a tym samym wynik (to w pasywach).
   W aktywach zwiększyły się rmk, ale też wnip (po zakończeniu prac rozwojowych) i to pozmieniało przepływy w poszczególnych pozycjach.
   Zmiana rmk jest ujmowana w przepływach operacyjnych (ich wzrost na minus), ale przerzucenie zakończonych prac do wnip powiększa przepływy operacyjne (bo zmniejsza rmk) i zwiększa przepływy inwestycyjne.
   Dlatego w Madkom są duże przepływy operacyjne na plus, a ujemne są przepływy inwestycyjne.
   W przypadku takich zmian wpływających na poszczególne pozycje przepływów operacyjnych i inwestycyjnych można jeszcze spojrzeć na przepływy finansowe. Dodatnie świadczą o tym, że spółka musiała pozyskać środki na działalność z zewnątrz.

   Odpowiedz
 • 21 kwietnia, 2015 o 5:27 pm
  Permalink

  Madkom przypomina mi trochę XSystem. Co sądzisz Obs o tej drugiej spółce?

  Odpowiedz
 • 6 marca, 2017 o 11:27 pm
  Permalink

  Przyglądam się tej spółce od jakiegoś czasu i widzę, że zaczyna pozyskiwać coraz więcej kontraktów oraz wypracowała w 4Q 2016 dodatni wynik netto. OBS, czy rozważasz może aktualizację analizy?

  Odpowiedz
  • 7 marca, 2017 o 11:10 am
   Permalink

   Spółka wyceniana na 8 mln zł i w ciągu ostatnich lat nie była w stanie uzyskać 100 tys. zł zysku netto. Mnie zupełnie nie przekonuje. IV kw. zawsze jest najlepszy w IT, a i tak było 60 tys zł straty brutto (zysk netto to tylko wynik utworzenia aktywa na podatek odroczony). Może uruchomienie środków unijnych coś pomoże, ale i tak uzyskanie wyników uzasadniających wycenę 8mln zł jest mało prawdpodobne

   Odpowiedz
 • 17 kwietnia, 2017 o 10:44 am
  Permalink

  Myślę, że wyniki w tym roku będą rewelacyjne. Zobacz raport miesięczny za marzec. Zwiększają przychody ogółem oraz przychody z usług serwisowych (najlepsze marże).

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.