IFIRMA – po wynikach 3 kw.

IFIRMA podała wyniki za 3 kw. (link).
Przychody ze sprzedaży wyniosły 3,8 mln zł (+18% r/r), a zysk netto 484 tys. zł (+17%).

Po 3 kwartałach przychody wynoszą 11 mln zł (+20%), a zysk netto 1,44 mln zł (+38%).

Spółka pracuje nad raportami i nową rzeczą była informacja o strukturze przychodów w podziale na poszczególne segmenty w kwartałach.

Pozwala to na wyliczenie dynamiki wzrostu przychodów z najważniejszego segmentu czyli usług księgowych realizowanych w ramach ifirma.pl.

Jak widać w 3 kw. nastąpił nieznaczny spadek przychodów w tym segmencie (z 3,00m na 2,98m). Trudno stwierdzić, czy przyczyną jest sezonowość, dodatkowe przychody we wcześniejszych kwartałach, korekta przychodów wcześniejszych okresów czy zatrzymanie wzrostowej dynamiki pozyskiwania nowych klientów. 
Przychody z segmentu HR wyniosły od początku roku 1,61 mln zł, natomiast z usług IT 0,58 mln zł.
Trzeba pamiętać, że w IV kw. 2016 r. były znaczne przychody z IT, których w tym roku może nie być. Wynik IV kw. może być zatem niższy niż rok wcześniej. Ja oczekuję, że będzie to 520 tys. zł.
Aktualizując prognozę wyników po 3 kw. 2017 roku szacuję, że spółka osiągnie zysk netto w 2017 roku 1,96 mln zł, a w 2018 roku 2,47 mln zł, o ile nie pojawią się dodatkowe przychody z usług IT lub nowych produktów.
Prognoza wyników
Spółka osiąga wysokie przepływy operacyjne, więc poziom środków pieniężnych rośnie i przekracza już 7 mln zł (gotówka + lokaty). 
IFIRMA zapowiada co kwartalne wypłaty zaliczek na dywidendę – będzie to więc pierwsza w Polsce taka spółka dywidendowa.
Najbliższa zaliczka już w listopadzie 0,05 zł/akcję.
Obecna C/Z=13, jeżeli jednak uwzględnilibyśmy wolne środki posiadane przez spółkę to obecna kapitalizacja 26 mln zł w dalszym ciągu nie wydaje się czymś wysokim, choć już nie jest tak skrajnie niedowartościowana jak jeszcze pół roku temu.

5 komentarzy do “IFIRMA – po wynikach 3 kw.

 • 10 listopada, 2017 o 6:24 pm
  Permalink

  Spółka cały czas wygląda dobrze, choć rynek pewnie oczekiwał nieco lepszych wyników Q3.
  Myślę, że iFirma skorzysta na wymogu raportowania JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorstw od 2018 – jak bardzo to pokażą wyniki za Q1 2018.

  Jarek

  Odpowiedz
 • 11 listopada, 2017 o 10:01 am
  Permalink

  Zatem ifirmę należałoby sobie teraz odpuścić na kilka miesięcy i wrócić do tematy (czyli kupić akcje) dopiero późną wiosną przyszłego roku.

  Pozdrawiam
  Andrzej

  Odpowiedz
 • 13 listopada, 2017 o 9:37 am
  Permalink

  Gdyby założyć, że faktycznie będą zgodnie z tym co zapowiadają wypłacać systematycznie kwartalną dywidendę byłaby to idealna firma do portfela. Nie dosyć, że rosnąca z perspektywą to jeszcze z dywidendą.
  Mam zamiar systematycznie uzupełniać ich akcje w portfelu.
  Grzegorz

  Odpowiedz
 • 1 lutego, 2018 o 11:04 pm
  Permalink

  O ile nie inwestuję, o tyle z usług iFirmy korzystam już dość długi czas i jestem niezmiennie zadowolona z poziomu ich usług. Teraz zaopatrzyłam się w nowy program do faktur – mam nadzieję, że będzie równie dobry, co poprzednik.

  Odpowiedz
 • 25 kwietnia, 2018 o 10:41 am
  Permalink

  Co to się dzieje dziś z kursem IFIRMA, czy dywidenda zbyt mała?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.