Galvo – cena srebra sprzyja

Galvo to firma usługowa realizująca na zlecenie chromowanie, niklowanie, cynkowanie i srebrzenie. Spółka posiada kilka linii galwanicznych, a w II kwartale uruchomiła nową linię i zapowiada zwiększenie mocy produkcyjnych.
I faktycznie raportowane miesięcznie przychody potwierdzają te zapowiedzi. W III kwartale Galvo osiągnęło rekordowe przychody ze sprzedaży 2,8 mln zł (w samym wrześniu było to 1,1 mln zł, co zapowiada dobry wynik w kolejnych miesiącach – choć w grudniu zawsze jest przestój świąteczny w branży i przychody wtedy są niższe).

Spółka w każdym raporcie podkreśla, że jest zyskowność zależna jest od ceny srebra, a ta obecnie spada, co powinno przełożyć się na wzrost marży na sprzedaży (o ile wyższa sprzedaż nie została osiągnięta poprzez obniżenie cen).
źródło: stooq.pl
W I półroczu zysk netto wyniósł 449 tys. zł tj. o 29% więcej niż rok wcześniej. Ale do tej pory I półrocze było zawsze dużo lepsze niż drugie. Pytanie, czy w tym roku zostanie ta sytuacja zmieniona. Sprzyjają temu wyższe przychody i niższe ceny srebra.  Jednak w poprzednich latach IV kwartał to były zawsze dodatkowe koszty działalności.

Bardzo dobrze wygląda sytuacja płynnościowa. Spółka ma wolne środki pieniężne (1,7 mln zł), a przepływy operacyjne są wyższe niż zysk netto.

Obecnie po wzrostach kursu akcji na NC Galvo wyceniane jest na 6,8 mln zł. 
C/WK=0,72
C/Z=19 (można jednak oczekiwać poprawy zeszłorocznego wyniku za II półrocze).
Ale trzeba jeszcze wspomnieć o czynnikach, które mogą z kolei niekorzystnie wpłynąć na wynik. W środkach trwałych w budowie od dawna jest 5,8 mln zł. Od tego nie jest liczona amortyzacja. W momencie przeniesienia na środki trwałe istotnie zwiększy się amortyzacji. Spółka od lat tego nie robi, ale ze względu na ukończenie nowej linii może taka zmiana nastąpić.
No i należności przeterminowane od ALTIA Sp. z o.o. (324 tys. zł) – audytor chciał dokonać odpisu, na co nie zgodziła się spółka uznając, że należności są odzyskiwalne. Nie wiadomo, czy zostały one już spłacone, ale jeżeli nie to przy kolejnym badaniu może trzeba będzie takiego odpis dokonać.

8 komentarzy do “Galvo – cena srebra sprzyja

 • 23 października, 2014 o 12:38 pm
  Permalink

  Witaj,

  interesujesz się jeszcze Epigonem? Jakich wyników się spodziewasz za ostatni kwartał? Ceny łososia w ostatnich miesiącach są bardzo stabilne i niskie. Może pomoże? Kurs jednak tego nie dyskontuje a nic nowego ze strony spółki oficjalnie nie słychać.
  Pozdrawiam

  • 23 października, 2014 o 5:37 pm
   Permalink

   Rozumiem. Trzeba zatem zachować cierpliwość. Spółka ostatnio jakby spada właśnie ze względu na brak informacji od zarządu, co się w niej dzieje, jak i mikrą płynność akcji.

  • 24 października, 2014 o 7:11 am
   Permalink

   Oprócz cierpliwości ważniejsze jest zarządzanie portfelem – tak, żeby nie wkładać wszystkiego do jednego koszyka. Czyli dywersyfikacja.
   Przy niepłynnych spółkach niestety jest zawsze większe ryzyko.
   No i trzeba pamiętać, że nasza ocena spółki może nie uwzględniać wszystkiego, a rynek może coś wiedzieć…
   Wydaje mi się (nigdy to nie jest pewność), że wynik powinien być pozytywny.

 • 4 marca, 2015 o 4:38 pm
  Permalink

  Mógłby pan się odnieść na temat nabycia spółki Altia Radom Sp. z o.o. przez Galvo czy był
  to dobry ruch czy skok na głęboką wodę? Bo sam jednostkowy IV kwartał poprzez zwiększone koszty nie był najlepszy.

  • 5 marca, 2015 o 10:26 am
   Permalink

   Patrząc na bilans Altia Radom to był to skok na bardzo głęboką wodę.
   Aktywa obrotowe to 9 mln zł, a zobowiązania krótkoterminowe to 26 mln zł (policzyłem jako różnicę pomiędzy skonsolidowanym, a jednostkowym). Potężna dziura płynnościowa. Galvo czy ktoś razem z Galvo (bo Galvo nie ma) muszą włożyć sporo kasy, aby uspokoić sytuację, a pytanie czy da się wyciągnąć spółkę na prostą.
   Galvo kupił spółkę za 1 eur, ale włożył 1 mln zł i miał jakieś należności.
   Tak więc na razie nie ryzykuje zbyt dużo, ale info o przyjęciu zlecenia od Altia oznacza, ze powiększy się wartość nalezności, a Altia na razie nie ma czym płacić.

 • 5 marca, 2015 o 8:44 pm
  Permalink

  Jeżeli cena srebra wzrośnie, to spółka zacznie przynosić straty. I na to się zapowiada.

  • 6 marca, 2015 o 8:34 am
   Permalink

   Niekoniecznie, bo można wtedy próbować podnieść ceny usług.
   Większym problemem wydaje mi się obecnie walka z Altia Radom.
   A do wzrostów na srebrze to chyba jeszcze daleka droga.

Możliwość komentowania została wyłączona.