e-Kiosk – wystrzał z katapulty

e-Kiosk – właściwie nazwa wyjaśnia to, czym się ta spółka zajmuje – dystrybucja gazet w wersji cyfrowej przez internet. Od lat prognozuje się spadek czytelnictwa gazet w wersji papierowej i zwiększenie roli informacji przekazywanych elektronicznie. Rozwój urządzeń umożliwiających korzystanie z internetu (tablety, smartfony) przyspiesza ten proces. 

Idea stworzenia internetowego kiosku ze znanymi gazetami wydawała się strzałem w dziesiątkę, jednak e-Kiosk przez długi czas nie umiał rozwinąć swojego biznesu w takim stopniu, aby zaczął on przynosić zyski. W roku 2012 r. spółka poniosła stratę netto -1,4 mln zł przy przychodach 7,2 mln zł. Jednak przełomem okazała się II połowa 2013 r., w którym spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży 12,9 mln zł oraz zysk netto 0,7 mln zł. W całym 2013 r. było to odpowiednio 18 mln zł przychodów i 0,77 mln zł zysku. 
Ta poprawa możliwa była dzięki rozszerzeniu współpracy z Gremi Media sp. z o.o. (dawniej Presspublica), która jest jednocześnie największym akcjonariuszem spółki (78%). Po podpisaniu tej umowy przychody eksplodowały i pojawiły się zyski.

Spółka w ostatnich 2 kwartałach zarobiła ponad 1 mln zł, a jeszcze 2 tygodnie temu wyceniana była na poniżej 4 mln zł (cena akcji ok.20 gr). Po publikacji raportu za 4 kwartał kurs wystrzelił jak z katapulty – na dzisiejszej sesji nawet 50 gr za akcję osiągając kapitalizację 9 mln zł.

Patrząc na zyski osiągane ostatnio można stwierdzić, że to może nie być jeszcze koniec wzrostów, bo powtórzenie wyników z poprzednich kwartałów pozwoliłoby osiągnąć ponad 2 mln zł zysku netto rocznie, a przy nim i przewidywalności tego biznesu C/Z=4-5 byłby niski. A spółka ciągle poszerza ofertę – w listopadzie doszła sprzedaż e-booków i audiobooków z biblioteki Grupy Empik.
Bardzo istotne jest też, że wykazywane zyski mają też potwierdzenie w przepływach operacyjnych, dzięki czemu na rachunkach bankowych jest już 1,7 mln zł.

Ale …

Pewnym znakiem zapytania jest możliwość utrzymania tak wysokich przychodów – po 7 mln zł w IIIkw13, potem przychody co kwartał spadały. Trudno powiedzieć, z czego to wynika i co będzie się działo w kolejnych kwartałach. Co ciekawe zysk ze sprzedaży rósł pomimo zmniejszenia przychodów.
Dziwne jest też zachowanie należności i zobowiązań krótkoterminowych. Rosną one bardzo mocno i pomimo spadku przychodów nie zmniejszają się. Ale są ze sobą powiązane. Jest to niezrozumiałe w tego typu biznesie jaki prowadzi e-Kiosk. Sprzedaż gazet z wielomiesięcznym terminem płatności?
Sprawia to wrażenie, że e-Kiosk jest jakimś pośrednikiem w jakimś dealu, w którym nabywca w uzgodnieniu z dostawcą kupuje coś (?) z odroczoną płatnością. Czy wiąże się to z ryzykiem dla e-Kiosku? Trudno powiedzieć, bo w raportach nie ma ani słowa na ten temat, a niestety spółka zignorowała moje pytanie o tą pozycję. Może raport roczny, który będzie opublikowany 5 czerwca coś wyjaśni.

Podsumowanie

Kurs e-Kiosku wystrzelił po publikacji świetnego raportu za I kwartał. Zyski osiągnięte w ostatnich kwartałach działają na wyobraźnię i można oczekiwać również bardzo dobrych wyników w kolejnych kwartałach, a te oznaczałyby, że jest jeszcze sporo przestrzeni do wzrostów.
Natomiast pewnym znakiem zapytania są spadające przychody po rewelacyjnym sprzedażowo 3 kwartale oraz rosnące należności i zobowiązania.

7 myśli na temat “e-Kiosk – wystrzał z katapulty

 • 27 maja, 2014 o 10:25 am
  Permalink

  Proszę o komentarz do firmy BOMEDIA

  Odpowiedz
 • 27 maja, 2014 o 11:44 am
  Permalink

  E-Kiosk dalej urosnie ale blizej sierpnia bo teraz na 50 groszach ma kilku letni opór

  Odpowiedz
 • 27 maja, 2014 o 1:35 pm
  Permalink

  Proszę o komentarz wyników dla EO Networks

  Odpowiedz
 • 27 maja, 2014 o 4:19 pm
  Permalink

  IMO, e-kiosk pod względem innowacyjności to na kolana nie powala…

  Odpowiedz
 • 31 maja, 2014 o 8:00 am
  Permalink

  czasem nie liczy sie innowacyjnosc a prostota

  Odpowiedz
 • 28 sierpnia, 2014 o 8:29 pm
  Permalink

  wszystko toczy się wokół internetu, a tradycyjna gazeta za chwilę trafi do lamusa…

  Odpowiedz
 • 4 września, 2018 o 6:43 pm
  Permalink

  Spółka po mocnej transformacji sprawozdań finansowych. Jak dla mnie to odbiła już od dna (16 gr) i może wybić w górę pod przyszłe dobre wyniki.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.