Bio Planet – ekologiczny debiutant na NC

Bio Planet ostatnio debiutował na rynku NewConnect, wcześniej pozyskując 1,8 mln zł z emisji akcji po 6 zł (dokument informacyjny). Spółka jest liderem rynku polskiego w zakresie produkcji i dystrybucji żywności ekologicznej. W ofercie posiada ponad 2000 produktów zarówno własnych marek Bio Planet i Super Foods, jak też innych marek swoich dostawców.
Na NewConnect zostały wprowadzone tylko akcje serii C (300 000 akcji), a rynek pozytywnie przyjął nowego uczestnika NC i kurs w dniu debiutu zyskał 11%, a potem jeszcze więcej.

Dobre wyniki i perspektywy
Sprzedaż odbywa się zarówno poprzez sklepy specjalistyczne (64% przychodów w 2013 r.), jak i ogólnospożywcze (27%;  m.in. Tesco, Piotr i Paweł, Alma, Intermarche). Część produktów oferowana jest jako marki private labels tych sieci. Na marginesie – ciekawą informacją jest to, że znaczna część przeterminowanych
należności pochodzi właśnie od sieci handlowych, które mają tendencję do
niepłacenia w terminie.
Spółka największą sprzedaż odnotowuje w okresach przedświątecznych czyli w I i IV kwartale.
Zarząd prognozuje, że rynek produktów ekologicznych będzie rozwijał się w
tempie min. 20% procent rocznie w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Polska jest daleko w tyle za krajami rozwiniętymi pod względem sprzedaży żywności ekologicznej. Dla porównania w Polsce w 2011 r. sprzedaż wyniosła 120 mln EUR, a w Niemczech 6,6 mld EUR. Ale rolnictwo ekologiczne uważane jest za najmocniej rozwijające się.

Przedstawione wyniki za 2014 r. wyglądają bardzo dobrze. Przychody wyniosły 63m (+47%), a zysk netto 1,5m (+40%).

Dynamicznie rosnąca sprzedaż spowodowała lekki spadek marży brutto na sprzedaży, ale pozostałe koszty (usługi obce) nie rosły tak szybko, dlatego sam zysk na sprzedaży wzrósł podobnie jak przychody o 47% w ciągu roku (2,9m).

Prezes zapowiada dalszy wzrost : “Zakładamy wzrost wyników w 2015 roku w tempie rynku czyli, co najmniej 20 proc.” (link). W planach jest m.in. rozwój eksportu, który obecnie jest marginalny.

Ograniczenia w rozwoju

Ale już na tym etapie pojawiły się ograniczenia w rozwoju. Obecnie spółka korzysta z zakładu produkcyjno-magazynowego w Wilkowej
Wsi o pow. 3 tys. m2, która pozwala na obsłużenie sprzedaży na poziomie
do 7 mln zł miesięcznie. Zakład wykorzystywany jest już w 100% i tym samym trudno będzie w kolejnych miesiącach zwiększać sprzedaż.
Dlatego w III kw. 2014 r. spółka rozpoczęła budowę centrum logistyczno-magazynowego o pow. 8,8 tys. m2 w Lesznie koło Warszawy. Koszt całego projektu wynosi 17,1 mln zł i jest finansowany kredytem 12 mln zł, środkami z ostatniej emisji i środkami własnymi. Oddanie do użytkowania planowane jest na sierpień 2015. Natomiast w 2016 r. w planach są zakupy maszyn konfekcjonujących, gdyż obecnie większość prac wykonywana jest ręcznie.

Nowa inwestycja to nowe możliwości, ale też koszty. Zatem może się okazać, że spółka nie będzie w stanie utrzymać dynamiki wzrostu zysku z poprzednich lat. 
Zwiększa się zapotrzebowanie na kapitał obrotowy. Trzeba utrzymać większe zapasy, a poziom należności rośnie m.in. z powodu przymusowego kredytu kupieckiego dla sieci handlowych. Kapitały własne na poziomie 7 mln zł również ograniczają spółkę. Wskaźnik zadłużenia wynosił na koniec 2014 r. 66%, a jeszcze wzrośnie po zakończeniu budowy. Może zatem pojawić się konieczność pozyskania nowego kapitału.

Aktualnie rynek wycenia spółkę na 23m z C/Z=15.

Podsumowanie

Bio Planet działa w perspektywicznej branży i posiadając w niej pozycję lidera osiąga bardzo dobre wyniki. Przy dynamicznym rozwoju napotkał już na ograniczenia powierzchni magazynowej i produkcyjnej i dlatego rozpoczął budowę nowego centrum logistyczno-magazynowego. Wiąże się to jednak ze znaczącym zadłużeniem i wzrostem kosztów finansowych. Trudno będzie zatem w bieżącym roku utrzymać dynamikę wzrostu zysku z poprzednich lat.
Jednak po zakończeniu inwestycji kolejne lata mogą być już lepsze.

6 myśli na temat “Bio Planet – ekologiczny debiutant na NC

 • 7 kwietnia, 2015 o 3:11 pm
  Permalink

  C/z na poziomie 15 to zdecydowanie za wysoko jak NC. Mój prognoza to przecena w okolice c/z równego 5 i wtedy można brać.

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia, 2015 o 9:22 pm
  Permalink

  Trafne podsumowanie. Gratulacje. Co myślisz o spółce Apanet ( ciekawe położenie pod względem fundamentalnym i technicznym)

  Odpowiedz
 • 7 kwietnia, 2015 o 9:49 pm
  Permalink

  Mam inne pytanie. Jak widzisz ich możliwości konkurencyjne wzgledem SYMBIO ?
  Spółki sa do siebie całkiem podobne.

  Odpowiedz
  • 8 kwietnia, 2015 o 10:22 am
   Permalink

   Symbio miał bardzo dobry IVkw, a tak to nie zachwycał wynikami.
   BioPlanet jest większy i bardziej przewidywalny.
   Symbio wyceniane jest na 10m, a BioPlanet na 23m.
   Przychody 63m do 18m dla BP.
   Zyski 1,5m do 0,08m dla BP.
   C/Z
   Symbio 128, BP 15

   Na razie BP wygląda dużo lepiej, ale IV kw. Symbio daje nadzieję. Jednak IV kw jest zawsze najlepszy, więc na kolejne kwartały trzeba patrzeć przez pryzmat porównania do zeszłego roku.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.