FOREVER ENTERTAINMENT – sukces dzięki Nintendo Switch

Kilka miesięcy temu pisałem o QubicGames (
https://gazetagieldowa.pl/uncategorized/qubicgames-korzysta-na-sukcesie/ ) jako beneficjencie sukcesu konsoli Nintendo Switch.

Dziś o Forever Entertainment.

Forever Entertainment to jedna z gorących spółek NewConnect.
Notowana jest od 2011 roku. W tym czasie zrobiła kilka emisji akcji i przepaliła kilka milionów. Większego sukcesu nie odniosła.

Drugie życie dało jej Nintendo Switch. Olbrzymi i zaskakujący sukces konsoli Nintendo Switch (najlepiej sprzedająca się konsola w 2018 roku) spowodował, że pojawił się olbrzymi popyt na nowe gry na niej.

I Forever Entertainment zaczął się specjalizować w wydawaniu gier na Nintendo Switch. Spółka twierdzi, że jest trzecim największym wydawcą gier na tę platformę. W tym roku chce wydać ponad 50 gier.

Harmonogram premier w 2019 roku (cały czas dochodzą nowe gry):

Robi wrażenie. Jest to trochę tytułów grupy PlayWay, z którą FE współpracuje. Ciekawe tytuły to: Thief Simulator, Agony, Ultimate Fishing Simulator, Green Hell.

Większa ilość wydawanych gier to szansa na sukces, którejś z nich (model PlayWaya).

Przychody ze sprzedaży produktów znacznie zwiększyły się w ostatnich kwartałach (to również efekt wydania m.in. Hollow i Fear Effect Sedna) oraz innych gier na NS.

W 2018 roku zysk netto wyniósł 3,3 mln zł (vs.strata -1,3 mln zł w 2017 roku).

Przepływy operacyjne (czyli generowana gotówka) nie są już tak dobre jak wynik. Przy zysku 3,3 mln zł w 2018 roku przepływy operacyjne wyniosły zaledwie 0,7 mln zł.
Wynika to z księgowania wydatków w zapasy, wnip i rmk – m.in. realizacja projektu STERIO współfinansowanego dotacją unijną. Wydatki na te projekt do tej pory wykazywane były w rmk, a w I kwartale 2019 r. przesunięte zostału do wnip w związku z zakończeniem projektu. Efekt jest taki, że mocno skoczyły przepływy operacyjne, jednak analogicznie wydatki inwestycyjne.

Rynek zauważył poprawę i FE mocno wzrósł. Obecna kapitalizacja 90 mln ma już w sobie sukces, który widać.

Gamedevy kierują się emocjami. A te są podkręcane wysokimi pozycjami gier w rankingach, raportami o nowych umowach czy nowymi informacjami o wydawanych grach. Emocje często studzą raporty finansowe, choć wielu inwestorów z tej branży i tak na nie nie patrzy.

Szerokie portfolio wydawanych gier może okazać się sukcesem. Natomiast pozycja FE może z czasem słabnąć, bo popularność Nintendo Switch powoduje, że coraz więcej firm portuje gry na tę platformę, a to może wpłynąć na presję na dzielenie się zyskami z producentami gier, którzy obecnie traktują port na Switcha jako dodatkowy bonus.

2 komentarze do “FOREVER ENTERTAINMENT – sukces dzięki Nintendo Switch

 • 4 czerwca, 2019 o 7:01 am
  Permalink

  „przepalili” 🙂 kiedyś mówiono „wyprowadzili”

  • 4 czerwca, 2019 o 7:30 am
   Permalink

   Ja widzę różnicę.
   Wyprowadzili to byłoby świadome oszustwo.
   Natomiast przepalili to wydali i nie ma istotnego efektu.

Możliwość komentowania została wyłączona.