Mercator, Cormay – kto następny w górę na fali koronawirusa?

Koronawirus uderzył w gospodarkę – prawie wszyscy stracą – brak dostaw z Chin, utrudnienia w turystyce itd.

Portale giełdowe pokazują kto najwięcej może stracić : http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/35405573,rynek-coraz-mocniej-dyskontuje-ryzyka-zwiazane-z-rozprzestrzenianiem-sie-koronawirusa-dm-mbank-opinia

Ale też pojawiają się zwycięzcy, którzy mocno rosną na fali koronawirusa.

Pierwszym był Mercator Medical – producent i dystrybutor rękawic medycznych.

Wiadomo – jest epidemia, ludzie bardziej dbają o ochronę przed wirusami i bakteriami i więcej stosują rękawic lateksowych.

I co z tego, że w wywiadzie Członek Zarządu Dariusz Krezymon powiedział ( https://www.youtube.com/watch?v=rCf_zW75I-M ): ” bezpośredniego wzrostu rentowności Mercatora w Tajlandii z powodu większego popytu na rękawice medyczne nie należy się spodziewać  “. Szczególnie, że fabryka w coraz większym stopniu specjalizuje się w rękawicach industrialnych.

Fabryka w Tajlandii jest już wykorzystywana w 100% i nie da się zwiększać sprzedaży. A ważniejszy jest segment dystrybucji, w którym trzeba kupić rękawice z rynku po aktualnej cenie.

Pozytywny wpływ może być jednak długookresowy – wzrost świadomości.

Kolejnym przykładem jest Cormay, który ogłosił, że chce dystrybuować koronawirusowe testy w Polsce. I choć sama deklaruje, że wpływ na wynik jest nieznany to kurs skoczył o 50% w ciągu jednego dnia.

Kto kolejny?

To jest sytuacja znana na giełdzie – modny temat powoduje gwałtowne skoki kursu. I choć nie zawsze powiązanie jest sensowne, a spółka perspektywiczna to jednak chodzi o to, żeby jakoś przypiąć modną łatkę do spółki. A spekulanci się wtedy na to rzucą.

Dom Maklerski mBanku wskazują (http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/35405573,rynek-coraz-mocniej-dyskontuje-ryzyka-zwiazane-z-rozprzestrzenianiem-sie-koronawirusa-dm-mbank-opinia), że zyskać mogą firmy, które muszą konkurować z chińskimi producentami np. Grupa Azoty – producent nawozów. Kolejny to Ciech ze względu na ceny sody.

No i co jest już trochę zabawne – producenci gier – bo Chińczycy zatrzymani w domach pobierali/kupowali więcej gier.

Kolejny temat po Cormayu – to firmy powiązane jakoś z leczeniem, które dziś notują dwucyfrowy wzrost – Biomed Lublin, Biomaxima.

Rosną Harper Cosmetics i Global Cosmed – producenci produktów kosmetyczno-higieniczne.

Moda, to moda – jak temat jest grany to kapitał spekulacyjny wpłynie, byle podłączyć spółkę pod temat.

I tylko trzeba pamiętać, żeby nie zostać ostatnim, który zgasi światło.

2 myśli na temat “Mercator, Cormay – kto następny w górę na fali koronawirusa?

 • 2 marca, 2020 o 3:18 pm
  Permalink

  Może spółki tworzące aplikacje mobilne. Aplikacje dotyczące koronawirusa pobierane są w sklepie Google Play jak „ ciepłe bułeczki”.

  Odpowiedz
 • 3 marca, 2020 o 8:10 pm
  Permalink

  cichy beneficjent, który w odróżnieniu od innych JUŻ zarabia codziennie na efekcie koronawirusa: XTB.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.