Wyrok TSUE straszy

Kurs Banku Millenium pokazuje, że inwestorzy boją się konsekwencji wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącego kredytów frankowych. Wyrok ten wyznaczy linię orzeczniczą w sprawach dotyczących unieważnienia umów kredytowych w CHF.

W wersji, której najbardziej boją się banki indeksacja kredytu w CHF zostanie uznana za nieważną i tym samym kredytobiorcy zwracać będą kwoty tak, jakby kredyt był w PLN. Natomiast oprocentowanie może pozostać wg LIBOR CHF.

Wartość kredytów w CHF na koniec 2008 roku w Banku Millenium wynosiła 19, 5 mld zł. Na koniec 2008 roku CHFPLN=ok. 2,75 , czyli portfel kredytów warty był ok. 7 mld CHF.

Kredyty frankowe udzielane były głównie w latach 2006-2008. Wtedy średni kurs CHF wynosił ok. 2,30 zł (minimum w lipcu 2008 roku poniżej 2 zł).

Obecnie jest to 4 zł.

Wyrok TSUE oznaczałby, że Bank Millenium musiałby “dokładać” na dziś ok. 1,70 zł do każdego pożyczonego franka. To oczywiście tylko szacunek i trzeba też pamiętać, że w trakcie tych lat kredytobiorcy spłacali kredyty przy kursie poniżej 4 zł.

Nawet jeżeli uznamy, że różnica pomiędzy kursem CHF z dnia udzielenia kredytu, a obecnym lub datą spłaty kapitału jest średnio tylko o 1 zł mniejszy to oznacza, że strata na kredytach frankowych wynosi ok. 7 mld zł. Mogą to być jednak większe kwoty.

A kapitały banku wynoszą 8,7 mld zł.

Krótko mówiąc realizacja tego wyroku w niekorzystnym wariancie zniszczyłaby pozycję kapitałową banku.

Pozostaje kwestia co zrobi KNF w takim wypadku. Czy audytorzy nakażą utworzenie rezerwy zgodnie z wyrokiem na całą kwotę potencjalnych roszczeń? Czy nie zostaną wstrzymane linie pożyczkowe międzybankowe? Jaki będzie efekt domina i wpływ na sektor bankowy?

I widać po kursie, że powoli scenariusze negatywne są uwzględniane w wycenie.

Trzeba mieć nadzieję, że niezależnie od tego, jaki będzie wyrok system bankowy pozostanie stabilny lub otrzyma pomocną dłoń.

Sprawa nie dotyczy tylko Banku Millennium. dużym kredytodawcą frankowym były też GETIN Bank, mBank i PKO BP. Tu obecny portfel kredytowy frankowy wybranych banków : https://strefainwestorow.pl/artykuly/analizy/20190513/kredyty-we-frankach-2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.