W świecie epidemii

Wszyscy prześcigają się w opisach obecnej rzeczywistości, chociaż w czasach epidemii prognozy są oparte głównie o wewnętrzne przekonanie autorów.

Większość inwestorów zachowuje się jak spekulanci i rzuca hasła : “KUPUJ, GDY KREW SIĘ LEJE” zakładając, że spadek kursów to okazja do tanich zakupów.

Są tacy, co krzyczą tak codziennie pomimo kolejnych spadków.

W każdej bessie tak jest – trudno uwierzyć, że ceny, które kiedyś wydawały się mega atrakcyjne obecnie nie są przeszkodą dla dalszych spadków.

Spekulanci wrzucają ostatnie pieniądze w tanie akcje, zaciągają kredyty, bo gdy odbije sporo zarobią. A na razie chwilowe odbicia trwają 1-2 sesje.

Inwestorzy długoterminowi powinni raczej zastanowić się, jak epidemia wpłynie na działalność spółek – nawet w scenariuszu, gdy potrwa ona dłużej niż do lata.

Wpływ epidemii jest niestety bardzo mocny i odczuje to wiele spółek giełdowych.

Spółki o słabej kondycji finansowej mogą nie przetrwać ograniczenia sprzedaży, bo zabraknie pieniędzy na spłatę zobowiązań.

Czy zatem warto kupić to, co zostało mocno przecenione?

Nie wszystko! Tylko spółki mocno przecenione, które są w dobrej kondycji finansowej, które nie odczują istotnie wpływu epidemii koronawirusa i ograniczeń z tym związanych.

Nie wszystko, co spadło jest okazją i myślenie, że za miesiąc będziemy na poziomie sprzed epidemii to już niestety mrzonki.

No i zawsze warto dywersyfikować portfel inwestycji. Bo nawet jeśli jedna upadnie, to będzie tylko przegrana walka, a nie wojna.

5 myśli na temat “W świecie epidemii

 • 18 marca, 2020 o 11:50 am
  Permalink

  Z chęcią bym się dowiedział które to spółki są w dobrej kondycji finansowej a spadły mocno 😀

  Odpowiedz
 • 18 marca, 2020 o 11:12 pm
  Permalink

  OBS, co sądzisz o Pekabex w tej chwili? Jestem optymistycznie nastawiony długoterminowo, ale ciężko mi przewidzieć jak mocno mogą odczuć ten kryzys. Mam jak na swoje standardy dość sporą pozycję i kurs jest w miejscu w którym mam opór przed sprzedażą, choć wiem, że jest duża szansa że będzie niżej. Pozycja gotówkowa u nich jest mocna, po cichu mam nadzieję, że wyjdą wzmocnieni, a to zamieszanie tylko uwypukli zalety prefabrykacji. Jest tanio czy drogo? 😉

  Odpowiedz
  • 19 marca, 2020 o 1:02 pm
   Permalink

   Niestety mogą odczuć mocno.
   Kryzys odbije się na budownictwie. Firmy wstrzymają się przed budową nowych zakładów i magazynów.

   Spółka perspektywiczna, ale w tym roku może być ciężko.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.