Spada czy rośnie? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Przeczytałem, że słabo wygląda Rajd Św. Mikołaja na giełdzie. Giełda spada i jest kiepsko.

A ja patrzę, przecieram oczy i jeszcze raz i widzę coś innego.

W ciągu miesiąca WIG20 spadł o 5%, ale sWIG80 wzrósł o 4%.

Małe spółki rosną i w mojej ocenie to nie koniec.

Ogólnie WIG20 mnie nie interesuje – pasjonowanie się, co się stanie z państwowymi firmami energetycznymi i spółkami paliwowymi czy dużymi bankami zostawiam tym, którzy obracają grubymi milionami – potrzebują płynności, więc niech się taplają w tym bagnie.

Znacznie ciekawsze spółki są niżej – poczynając od mWIG40 i sWIG80.

Mocno przecenione z powodu odpływu środków z funduszy inwestycyjnych (tu wykład sprzed roku o tym : https://www.youtube.com/watch?v=iDBw7ZRvCIU&t=6s).

Po bessie w latach 2017-2018 na MiŚ-ach 2019 rok był już dużo lepszy. sWIG80 w od początku roku wzrósł o 12% – wydaje, że tego media giełdowe nie zauważyły skupiając się na spadającym WIG20.

A lepsze spółki zrobiły jeszcze większe stopy zwrotu.

 

Więc jest lepiej i widać to również po indeksie nastrojów inwestorów INI, który po skrajnym pesymizmie w 2018 roku poprawiły się znacząco w 2019 roku.

Więc skoro ktoś lubi się pasjonować państwowymi molochami i bankami to niech skupia się na WIG20, a jak ktoś szuka ciekawszych spółek to zachęcam do poznania mniejszych spółek.

Analizy mniejszych spółek na Portalu Analiz : https://portalanaliz.pl/

 

Jedna myśl na temat “Spada czy rośnie? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

  • 3 grudnia, 2019 o 10:34 am
    Permalink

    O państwowych gigantach dawno zapomniałem, bardzo dobrych małych spółek na naszej giełdzie jest sporo, można zbudować portfel, który da dobry zwrot z inwestycji ( dywidendę i wzrost wartości akcji) nie chwali się dnia przed zachodem słońca ale mój portfel w tym roku na dzień dzisiejszy daje stopę zwrotu 12,6% więc chyba nie jest zle na tle szerokiego rynku. Kilka spółek mam dzięki Pawłowi i Remkowi i ich analiz z portalu. Dzięki panowie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.