Udział w WZA – jak to zrobić?

Udział w Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy jest prawem akcjonariusza. Jednak niewielu z nich z tego korzysta. Jest kilka powodów – brak realnego wpływu na uchwały, koszty, czas.
Ale udział w WZA (szczególnie mniejszych spółek) daje szansę na osobiste spotkanie z Zarządem i głównymi akcjonariuszami.

Jak zatem na to WZA się dostać?

Spółka publikuje w ESPI/EBI informację o zwołaniu WZA podając miejsce, termin oraz projekty uchwał.
Oprócz daty WZA podany jest też „record date” czyli dzień rejestracji uczestnictwa, w którym trzeba posiadać akcje spółki. Jest on na 16 dni przed WZA.

Przykład:
Dziś informację o zwołaniu WZA opublikowała spółka Analizy Online (link).
Data WZA: 11-06-2018
Dzień rejestracji: 26-05-2018

Zatem 26-05-2018 trzeba mieć na rachunku akcje tej spółki. Ważne – już zapisane w KDPW, a zatem najpóźniej 23-05-2018 można kupić akcje, żeby być ich posiadaczem na dzień 26-05-2018 (to jest akurat sobota).
Do uczestnictwa wystarczy 1 akcja i nie trzeba na WZA zgłaszać wszystkich akcji (np. jak ktoś nie chce ujawniać lub ma na kilku rachunkach maklerskich).
Zgłoszenia na WZA trzeba dokonać od dnia publikacji ogłoszenia o zwołaniu WZA (czyli od dziś) do pierwszego dnia roboczego po Dniu Rejestracji (czyli do 28-05-2018). To ważne, bo łatwo przegapić ten dzień, a przed samym WZA nie można się już zarejestrować.
Zgłoszenie trzeba wykonać w domu maklerskim, na którym są akcje. Można to zrobić osobiście, telefonicznie lub za pomocą systemu informatycznego. Np. w BOSSA.PL w menu górnym  'Dyspozycje', potem w bocznym menu 'Inne' i trzeba na liście znaleźć 'Wniosek WZA'.
Informację o uczestnictwie dom maklerski przekazuje do KDPW, a KDPW do spółki. Nie jest potrzebne żadne papierowe zaświadczenie (i nie warto za jego wysyłkę dodatkowo płacić).
Listę uczestników można uzyskać ze spółki – w ogłoszeniu podany jest mail na który trzeba wysłać żądanie uzyskania listy uczestników. To pozwoli upewnić się, że jesteśmy uczestnikami WZA.
No i w dniu WZA trzeba zjawić się w podanym miejscu o określonej godzinie. Może to być siedziba spółki, kancelaria notarialna lub inne dogodne miejsce.
W trakcie WZA (np. przed uchwałą o zatwierdzeniu sprawozdania zarządu) lub po podjęciu wszystkich uchwał można zadać pytania do Zarządu, co jest największą korzyścią uczestnictwa w WZA.
Koszt: w DM BOŚ SA 20 zł, w innych trzeba sprawdzić.
PS. Jak ktoś wybiera się na WZA to niech napisze w komentarzu, a może ktoś podpowie pytania do Zarządu.

12 komentarzy do “Udział w WZA – jak to zrobić?

 • 14 maja, 2018 o 1:19 pm
  Permalink

  koniecznie z dowodem osobistym! niby oczywistość, ale warto dodać.

  Odpowiedz
 • 14 maja, 2018 o 2:28 pm
  Permalink

  OBS co sądzisz o wynikach Tower Investments? Pamiętam, że miałeś kiedyś tę spółkę na celowniku, więc może widziałeś ostatni raport. Moje obserwacje:

  Zysk operacyjny to tylko 6,5 mln vs. 8,8 mln przed rokiem – gdyby nie przesacowanie mieliby spadek o 26% rdr.
  Przychody ze sprzedaży wzrosły z 8,6 do 31,5 mln, ale co z tego skoro zostały zjedzone przez koszty – zużycie materiałów i energii wyniosło 15,7 mln, a usługi obce 10,1 mln – warto byłoby się dowiedzieć od spółki skąd taki wzrost

  Odpowiedz
  • 14 maja, 2018 o 5:14 pm
   Permalink

   Zysk zrobiony na sprzedaży 30% udziałów w Tower Mehoffera. Trochę to wygląda jak księgowe zrobienie wyniku. Mają 70% udziałów, ale nie konsolidują, żeby wykazać zysk.
   Tower ma kilka projektów i zysk powstanie dopiero w momencie ich sprzedaży, więc trudno wcześniej oceniać wyniki.
   Są obecnie na etapie realizacji tych projektów. Sam model wydaje się ok, ale dopiero jak będą realne wpływy z projektów to będzie to wiarygodny model.
   Mam wrażenie, że jest tu sporo szumu, ale brak konkretów.

   Odpowiedz
  • 14 maja, 2018 o 8:27 pm
   Permalink

   PGS – zdecydowanie warto zapytac czy zalozyciele nie maja zamiaru chociaz czesciowo sie "skeszowac"i zmniejszyc zaangazowanie w spolce, np. poprzez proces ABB…

   Odpowiedz
  • 15 maja, 2018 o 3:46 pm
   Permalink

   Spytam o ewentualną sprzedaż akcji inwestorom instytucjonalnym. Osobiście wątpię, by Zarząd chciał pozbywać się takiego aktywa – na brak gotówki nie narzekają skoro co roku na dywidendę idzie około 100% zysku.

   Odpowiedz
 • 14 maja, 2018 o 7:21 pm
  Permalink

  Cześć Obs,

  Czytałem twoje artukuły dotyczace Efektu. Zwracasz uwagę na zagrożenia. Moim zdaniem spółka ta powinna notować stabilne przychody w kolejnych latach. W Krakowie otwiera swoje oddziały sporo międzynarodowych korporacji co powoduje popyt na hotele i centra konferencyjne. Możliwe, że spółka zdecyduje się na budowę swojego biurowca. Gdyby się zdecydowali to ciężko ocenić takie posunięcie. Spółka co roku podnosi wysykośc dywidendy. W tym roku może to przekroczyć 1 zl. Aktualna wycena wydaje się być bardzo atrakcyjna. Obserwując transakcje można dostrzec, że ktos steruje kursami otwarcia i zamknięcia. Od 1,5 roku kurs osuwa się na niewielkim obrocie. Jaka jest twoja aktualna ocena tej spółki? Czy dostrzegasz nowe możliwości i zagrożenia dla efektu?

  Pozdrawiam,
  Automotive

  Odpowiedz
  • 14 maja, 2018 o 8:15 pm
   Permalink

   Uważam, że budowa biurowca to szansa.
   Wybieram się na WZA.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.