Nowy ETF na giełdzie – co to jest i jak go kupić?

Na giełdzie zadebiutował ETF stworzony na bazie prawa polskiego. Jest to pierwszy taki ETF, który wpisuje się w trendy obecne na całym świecie – inwestowanie pasywne.

Co to jest ETF?
ETF w skrócie to rodzaj funduszu, którego celem jest odwzorowanie jakiegoś indeksu. To znaczy, że wartość ETF-a ma zmieniać się tak jak zmienia się indeks.
Kupując ETF kupujesz indeks, a nie szansę na jego pobicie.

Czym różni się ETF od jednostek klasycznego funduszu inwestycyjnego otwartego?
Celem typowego funduszu inwestycyjnego jest pokonanie jakiegoś benchmarku (np. indeksu WIG), co niestety w Polsce często się nie udaje m.in. ze względu na wysokie prowizje.
Za aktywne zarządzanie – wykorzystywanie swojej wiedzy eksperckiej w celu uzyskania lepszego wyniku od indeksu – fundusze inwestycyjne w Polsce pobierają 3%-4% opłaty za zarządzanie.
W ETF-ach opłata zazwyczaj nie przekracza 0,5%, a jedynym celem jest odwzorowanie indeksu.

ETF-y w przeciwieństwie do jednostek funduszy inwestycyjnych są notowane na giełdzie (jak wskazuje sama nazwa Exchange Traded Fund), co oznacza, że zazwyczaj można je kupić i sprzedać każdego dnia sesyjnego.

Czy ETF-y są popularne?
ETF-y robią furorę na świecie ze względu na proste naśladowanie indeksu. Typowy Mr.Smith z USA, który chce zainwestować na giełdzie i nie wie w co zainwestować to kupuje po prostu ETF, który w pełni odwzorowuje mu indeks S&P. Jeżeli p. Kowalski w Polsce chce zainwestować w USA również może kupić konkretny ETF i nie musi nawet wiedzieć, jakie spółki on obejmuje.
ETF-y skutecznie wypierają klasyczne fundusze i są zmorą typowych TFI i pośredników finansowych.
Na świecie w 2017 roku aktywa w ETF-ach osiągnęły wartość 4,5 biliona USD.

źródło: Statista.com
Jednym z ryzyk, jaki jest podnoszony dla ETF-ów jest niepewność jak zachowają się w okresie bessy i zmożonych wypłat – czy nie nastąpi tu jakiś efekt eskalacji i zdołowanie indeksów, na których koncentrują się ETF-y. 



ETF-y w Polsce
Na GPW do tej pory notowane były 3 ETF-y zarządzane przez Lyxor na DAX, S&P500 i WIG. Wszystkie stworzone na prawie luxemburskim.

Obecnie pojawił się pierwszy ETF stworzony na prawie polskim BETA ETF WIG20TR.

Warto też wspomnieć o ważnym wydarzeniu dla rynku finansowego, jakim było pojawienie się funduszy inPZU, które również działają analogicznie do ETF-ów, choć jednostki nabywa się w tradycyjny sposób. Opłata za zarządzanie to 0,5% i inwestowanie pasywne odwzorowujące indeksy.

Czym jest BETA ETF WIG20TR?
BETA ETF WIG20TR to ETF stworzony przez AgioFunds TFI z oferującym i animującym DM BOŚ SA.

Indeksem bazowym jest WIG20TR. Jest to indeks WIG20 powiększony o dywidendy wypłacane przez spółki wchodzące w skład WIG20.

Porównanie WIG20 vs. WIG20TR w okresie 5 lat

Opłata za zarządzanie wynosi 0,5%.

Jak kupić i sprzedać BETA ETF WIG20TR?

Jednostki tego ETF-u kupuje się jak akcje. Wystarczy w swojej aplikacji Biura maklerskiego znaleźć ticker BETAW20TR i kupić taką ilość, jaką potrzebujemy.
Prowizja jest taka jak dla kupna akcji (trzeba sprawdzić w tabeli opłat i prowizji domu maklerskiego).
DM BOŚ SA obecnie ma promocję – prowizja 0,1% min. 5 zł.

Zawsze jest druga strona transakcji, bo zlecenia z obu stron wystawia DM BOŚ.

Dlatego trzeba mieć na uwadze, że ponosi się dodatkowy koszt prowizji maklerskiej oraz spread -czyli różnicę pomiędzy cenami zakupu i sprzedaży, co w dłuższym okresie inwestowanie ma mniejsze znaczenie.

Czym różni się BETA ETF WIG20TR  od LYXOR ETF WIG20?
Ponieważ jest to inwestowanie pasywne to nie liczy się tu wynik inwestycyjny, bo powinien być taki sam (LYXOR reinwestuje dywidendy, więc de facto odpowiada wynikom WIG20TR). Oczywiście o ile zarządzający dobrze tego dopilnują.

BETA ETFWIG20TR stworzony jest na prawie polskim, co może być wygodniejsze jeśli chodzi o ewentualne spory prawne.

BETA ETF WIG20TR to ETF, który buduje indeks WIG20TR w sposób rzeczywisty kupując odpowiednią ilość akcji spółek z WIG20.
Natomiast LYXOR ETF WIG20 tworzy indeks w sposób syntetyczny czyli przy pomocy instrumentów pochodnych wystawianych przez bank inwestycyjny.

To oznacza, że BETA ETF WIG20TR może mieć tracking error, czyli niewielkie odchylenia od indeksu, natomiast nabywca jednostek ma zabezpieczenie w postaci akcji zgromadzonych w funduszu.

Warto też sprawdzić spready.

Czy warto kupić?
To zależy od preferencji inwestora.
Jeżeli chce po prostu zwrot równy indeksowi WIG20TR to tak.
Jeżeli chce próbować pokonać rynek (rozumiany jako WIG20TR) to powinien wybrać typowy fundusz inwestycyjny akcyjny lub inwestować samodzielnie.

18 komentarzy do “Nowy ETF na giełdzie – co to jest i jak go kupić?

  • 8 stycznia, 2019 o 4:00 pm
    Permalink

    drobna uwaga: Na świecie w 2017 roku aktywa w ETF-ach osiągnęły wartość 4,5 tryliona USD.

    Trillion po ANG to bilion po polsku.

    • 9 stycznia, 2019 o 9:33 am
      Permalink

      Dzięki za zwrócenie uwagi – już poprawiłem.

  • 8 stycznia, 2019 o 7:41 pm
    Permalink

    Napisałem do Agio i taką otrzymałem odp.

    "Szanowny Panie,

    Dziś rano miał miejsce debiut notowań naszego pierwszego ETF: BETA ETF WIG20TR.

    Pracujemy nad wprowadzeniem do oferty kolejnego, opartego o indeks mWIG40 – obecnie czekamy na zgodę Komisji. Spodziewamy się, że produkt będzie dostępny za ok. 2-3 miesiące.

    Jeśli chodzi o sWIG80 to nie wykluczamy takiego ETF, jednak póki co ze względu na niską płynność na tym rynku nie będziemy go uruchamiać.

    Serdecznie zapraszam do inwestowania."

    Pytałem o swig80, bo chciałem mieć ekspozycję na małe spółki. Fajna sprawa, szkoda, że nie pracują nad takim rozwiązaniem, oczywiście potem jak płynność będzie większa to może, ale mi zależy bardzo na tym aby to właśnie teraz był taki podmiot dostępny.

    Co do Beta WIG20TR to;
    min. 75% to będą fizyczne akcje z WIG20 (link) więc moje pytanie do OBS-a, albo kogoś ogarniętego. Przemyślmy wpływ na giełdę.

    W przypadku płynięcia kapitału do Beta WIG20 TR to które spółki z WIG20 będą najbardziej zyskiwały? Te w których udział w indeksie jest największy czy najmniejszy? Wg mnie chyba te z największym liderzy indeksu, czy mam rację czy się mylę. I odwrotna sytuacja kiedy będzie panika i duża podaż to giełdzie i na Beta WIG20TR to czy tak samo spólki z dużym udziałem będą najbardziej spadały?

    file:///C:/Users/Bartek/Downloads/BETA-ETF-WIG20_factsheet_04.01.2019.pdf

    Jak to jest z tą opłatą w karcie jest, że 0,4% max. 0,5%, ale z tego co ja rozumiem, z tej karty to przy obrocie na giełdzie płące tylko prowizję biuru maklerskiemu, czy też wtedy kiedy kupię ten ETF to płacę te umowne 0,5%?

    Bo to jest tak napisane, że ja to rozumie, tak, ten co kupuje na rynku pierwotnym bezpośrednio od AGIO płaci 2% opłaty dystrybucyjnej i potem 0,5% opłaty za zarządzanie.
    A ten co kupuje na giełdzie to tylko prowizję.

    Ale dla mnie to nielogiczne, bo ten co kupił to pierwotnie to by non stop płacił opłatę za zarządzanie…

    Pozdrawiam
    Bartekb125@op.pl

    • 9 stycznia, 2019 o 9:37 am
      Permalink

      Nie przyglądałem się dokładnie opłatom. Pewnie trzeba zajrzeć do prospektu, bo tam powinny być opisane prowizje.
      Podają, że opłata za zarządzanie max.0,5%, więc zapewne o tyle będzie niższe odwzorowanie indeksu rocznie.
      Możliwe, że prowizje na pierwotnym wpisane są, bo są wymagane prawem, ale mogą być martwe.

    • 10 stycznia, 2019 o 10:10 am
      Permalink

      Opłaty zapewne wynikają z celowego zniechęcania do zakupów na rynku pierwotnym. Jeśli ktoś bardzo chce, to może kupować. Ale jest to produkt skierowany na rynek wtórny.
      Waterloo

  • 8 stycznia, 2019 o 9:29 pm
    Permalink

    Może warto się też powoli zastanowić nad "wpływem" ETFów-na giełdę. Pomogą, zaszkodzą? Wygenerują większe obroty na WIG20?

    • 9 stycznia, 2019 o 9:40 am
      Permalink

      Ten ETF nie wpłynie wcale. Skala zbyt mała.
      W perspektywie 5-10 lat mogą stać się głównym produktem inwestycyjnym opartym o giełdę.
      I to byłoby pozytywne, bo są to proste, tanie i przejrzyste produkty dla inwestorów.
      Liczę na kolejne i ucywilizowanie przez to polskiego rynku funduszy. Prowizje 4% za zarządzanie to zbyt dużo. Najlepiej jakby wszyscy mieli 0,5% i success-fee od wyniku, ale ALtus pokazał, że i to można podkręcać.

  • 9 stycznia, 2019 o 8:04 am
    Permalink

    W20 ma kapitalizacje ponad 300 mld, nawet zakladajac ze free float to 1/4 tej wartosci te kilkaset mln w ETFie (optymistycznie) raczej rynkiem nie ruszy….

  • 10 stycznia, 2019 o 11:47 am
    Permalink

    Zgodnie z BETAW20TR jest FIZem, o ile się orientuję FIZ z definicji nie emituje nowych certyfikatów ponad ustaloną liczbę, dlatego zastanawiam się jak będzie działać mechanizm kreacji/umarzania jednostek. Póki co widzę w prospekcie, że wyemitowano dwie serie certyfikatów: A i B.

  • 10 stycznia, 2019 o 11:48 am
    Permalink

    * Zgodnie z prospektem…

  • 10 stycznia, 2019 o 2:24 pm
    Permalink

    Ciekawe pytanie. W prospekcie rzeczywiście napisali o kreacji i umarzaniu, ale bez szczegółów. :

    Transakcje kupna i sprzedaży produktów
    ETF mogą być zawierane na rynku wtórnym,
    na zasadach obowiązujących w publicznym
    obrocie instrumentami finansowymi. Certyfikaty
    funduszy ETF mogą być również kreowane
    i umarzane na rynku pierwotnym, podobnie
    jak tytuły uczestnictwa tradycyjnych funduszy
    inwestycyjnych.

    Waterloo

    • 11 stycznia, 2019 o 12:00 pm
      Permalink

      Kontynuując wątek w prospekcie w punkcie 9.4 czytamy:
      Zgodnie ze wskazanymi przepisami, fundusz inwestycyjny zamknięty, będący funduszem alternatywnym, może być utworzony jako fundusz portfelowy dokonujący w sposób ciągły emisji certyfikatów inwestycyjnych, które zgodnie ze statutem funduszu będą oferowane w drodze oferty publicznej lub dopuszczone do obrotu na Rynku Regulowanym, lub wprowadzone do Alternatywnego Systemu Obrotu, pod warunkiem że fundusz lokuje swoje aktywa wyłącznie w sposób określony w Ustawie o Funduszach Inwestycyjnych, w tym np. portfel inwestycyjny funduszu opiera się na składzie portfela papierów wartościowych stanowiącego podstawę do ustalenia wartości indeksu Rynku Regulowanego

    • 11 stycznia, 2019 o 5:34 pm
      Permalink

      To działa tak, że BOŚ ciągle wystawia zlecenia. Jeżeli sprzeda jednostki to środki są inwestowane zgodnie ze strategią. Jeśli kupi to odpowiednia część jest umarzana. Czyli jak w funduszach otwartych.

  • 19 czerwca, 2019 o 6:36 am
    Permalink

    Czy te ETF-y działąją w sposób ciagły czy tak jka kontrakty na w20 – wygasanie i trzeba przenosić się na inną serię, pozdr.

    • 19 czerwca, 2019 o 7:28 am
      Permalink

      Ciągły

  • 19 czerwca, 2019 o 7:37 am
    Permalink

    Dziękuję za odpowiedź – Drugie pytanie: czy to jest na zasadzie jakieś dźwigni ? Czy wykupuje jakąś jednostkę uczestnictwa ? Czy pełna wpłata ?

  • 19 czerwca, 2019 o 7:51 am
    Permalink

    Zawierając transakcję na ETF od razu wiesz po jakiej cenie zostanie rozliczona – czyli z góry znana jest data wygaśnięcia ?

Możliwość komentowania została wyłączona.