Sprzedaż mieszkań jednak na minusie (aktualizacja)

Spłynęły kolejne informacje od deweloperów za IV kw. o sprzedaży i potwierdzają tezę o spowolnieniu. -14% w 2018 roku i aż -28% w samym IV kw. pokazują, że boom w deweloperce przygasa.
Największy spadek w 2018 roku zaliczył i2 Development (-51% link – o spółce po ZWZ) i Polnord -40%. Zyskały nienotowana Victoria Dom (+31%; ma obligacje na Catalyst) i Marvipol Development +10% (link – o spółce).

Sprzedaż mieszkań:

źródło: informacje ze spółek + PAP (link)

Te dane potwierdzają, że po niesamowitym 2017 roku musiało przyjść schłodzenie.
Deweloperzy po dynamicznej sprzedaży zmniejszyli swoje oferty i uruchomienie nowych projektów nie nadążało za sprzedażą.
Ale IV kw. pokazuje, że to nie tylko problem podaży.
Koszty wykonawstwa wzrosły, co przełożyło się na wzrost cen nieruchomości. I mniejszą opłacalność inwestycji w mieszkania na najem.

Oczywiście są to wyniki dużo lepsze niż w latach przed 2017 rokiem. Jednak można zakładać, że w kolejnym roku nie uda się osiągnąć sprzedaży z 2017 roku przy przewidywanym spowolnieniu gospodarczym.

Ranking wg ilości sprzedanych mieszkań w 2018 roku:

źródło: informacje ze spółek + PAP (link)

Natomiast mocna sprzedaż w 2017 roku przełoży się na wysokie przychody w 2018 roku – przychód
wykazywany w momencie przekazania gotowych mieszkań.
Oczywiście pozostaje pytanie na ile deweloperzy zabezpieczyli się przed wzrostem kosztów wykonawstwa mieszkań sprzedawanych na etapie dziury w ziemi.

2 myśli na temat “Sprzedaż mieszkań jednak na minusie (aktualizacja)

  • Styczeń 12, 2019 o 4:04 pm
   Permalink

   Napisałem przecież:
   "Natomiast mocna sprzedaż w 2017 roku przełoży się na wysokie przychody w 2018 roku – przychód wykazywany w momencie przekazania gotowych mieszkań."

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.