Wistil otwiera się na inwestorów?

Wistil to przede wszystkim dobrze znani producenci porcelany stołowej – Ćmielów, Chodzież i Lubiana. Dzięki tym markom grupa osiąga bardzo dobre wyniki finansowe, które dotychczas psuł w coraz mniejszym stopniu segment włókienniczy (Haft).
O grupie już kiedyś pisałem (link), więc tylko wspomnę, że w 2015 roku zysk netto przekroczył 11 mln zł.

Ale obecna wycena to zaledwie 44 mln zł, co daje bardzo niskie C/Z=3,9.
Wynika to z tego, że spółka miała do tej pory inwestorów w …. głębokim poważaniu.
Akcje notowane są na 2 fixingach i mało kogo interesują.

Ale ostatnio zaczęły się pojawiać dodatkowe raporty bieżące m.in. wstępna informacja o przychodach po I półroczu (link), które nota bene wzrosły o 10%. Dziś kolejny raport, który w skrócie brzmi: “teraz potrzebujemy Waszej kasy inwestorzy, bo mamy pomysł deweloperski” (link).
Zapewne nikt tego nie zauważy bez dalszych działań PR-owych, bo przez lata zarząd i właściciele zatroszczyli się o to, żeby wszyscy o nich zapomnieli.

Jeżeli jednak (co jest mniej prawdopodobne) poszli po rozum do głowy i zaczną na poważnie traktować obecność na giełdzie, to aktualna wycena może być atrakcyjna.
Jeżeli…

PS. (10.08) Dziś kolejny raport, byle przypomnieć o spółce (link). Takiego jeszcze nie widziałem: “Zarząd “WISTIL” S.A. z siedzibą w Kaliszu informuje, iż stan środków
pieniężnych w kasie i na rachunkach bankowych przekroczył 10 % kapitałów
własnych Emitenta”.
Oczywiście pozytywny, ale jakieś kuriozum. Jeżeli wszystkie spółki na giełdzie zaczęłyby publikować takie raporty to ESPI zawalona byłaby śmieciami.

3 myśli na temat “Wistil otwiera się na inwestorów?

 • Sierpień 4, 2016 o 9:09 pm
  Permalink

  Wpis bardzo celnie opisuje WISTIL. Kpitalizacja spolki i EBIDTA podobny rzad wielkosci.
  Zastanawiam sie czy przypadkiem w projekt developerski nie zostanie "utopiony" na lata caly ashflow generowany przez spolki "ceramiczne".

  PS.
  OBS jest bardzo dobrym blogiem gieldowym.
  Lech.

  Odpowiedz
 • Sierpień 6, 2016 o 1:55 am
  Permalink

  "teraz potrzebujemy Waszej kasy inwestorzy, bo mamy pomysł deweloperski" – czy to nie znaczy, że trzeba uciekać z tej spółki?

  Ktoś całe życie robi obrusy czy co oni tam robią? porcelanę? i chcą się wziąć za budowlankę? Jakim cudem chcą konkurować z firmami, które całe życie nie robiłī obrusów tylko budowlankę?

  Wbrew pozorom pytam w 100% na poważnie 🙂

  Odpowiedz
  • Sierpień 8, 2016 o 7:45 am
   Permalink

   90% biznesu to porcelana i znane marki Ćmielów, Chodzież i Lubiana. Naprawdę dobrej jakości towar. I dobrze się sprzedaje. Obrusy to już dodatek do całego biznesu. W ostatnich latach poprawili mocno wyniki i bilans. Widać, że restrukturyzacja im wyszła.
   Mają wolny teren w Kaliszu i jak ja rozumiem – szukają partnera. Podejrzewam, że sami tego nie będą robić, czyli ktoś inny będzie miał wiedzę o deweloperce.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.