Wind Mobile – przełomowy rok

Na prośbę czytelników.
Wind Mobile jest inny – większy i ciekawszy.
W kwietniu 2014 r. nastąpiło przejęcie spółki Software Mind za 46 mln zł, ale de facto koszt gotówkowy wyniósł ok. 14 mln zł, a pozostała część została zapłacona nowymi emisjami akcji Wind Mobile, które stanowią obecnie 1/3 kapitału.
Wind Mobile znany jest z rozwiązań dla telekomunikacji – przede wszystkich halodzwonki – czyli melodia zamiast sygnału oczekiwania na połączenia (Ringback Tone).
Natomiast Software Mind posiada iLumio (aplikacja mobilna dla hoteli i szpitali) i LiveBank (oddział internetowy) oraz realizuje usługi programistyczne na zlecenie.

Wind Mobile współpracuje ze wszystkimi czterema operatorami telefonii komórkowej w Polsce i próbuje wdrażać swoje rozwiązania zagranicą.
iLumio wdrażane jest w wielu znanych hotelach – sieć Hilton, Holiday Inn, Best Western.
Natomiast LiveBank używany jest przez mBank, BZWBK, ING Bank Śląski i ma być wdrożony w niemieckim megabanku Commerzbank AG, co będzie pierwszym takim zagranicznym projektem dla grupy Wind Mobile.
Branża jest ciekawa, nowoczesna, przyszłościowa i rozwijająca się. Na pewno. Pytanie, ile Wind Mobile jest w stanie na tym zarabiać.
Wyniki 2014 r. zostały przedstawione jako sukces, no bo porównanie do poprzednich lat z działającym wtedy samodzielnie Wind Mobile robi wrażenie. W raporcie przeczytamy o czterokrotnie większych przychodach, wzroście EBITDA o 87%  i zysku netto o 81%. 
Przychody grupy w 2014 r. wyniosły 54 mln zł, EBITDA 11 mln zł, a zysk netto 7 mln zł.
źródło: spółka
OK, ale te dane są nieporównywalne! 
Jak przeczytamy w raporcie dotyczącym przejęcia Software Mind (link) łączne przychody obu spółek w 2013 r. wynosiły 59,5 mln zł, EBITDA 11,6 mln zł.
A więc osiągnięcia grupy bledną w tym świetle. Oczywiście tłumaczy ich, że konsolidacja sprawozdań zaczęła się od momentu przejęcia kontroli (czyli kwiecień). Ale widać jednak, że nawet uwzględniając ten fakt nie ma tu mowy o dużej dynamice.
Również prognoza na ten rok była wyższa (link) – przychody 61,2 m , EBITDA 14,8 m i zysk netto 8,9 m. A ona już powinna być porównywana z ostatecznymi wynikami.

Niestety w raporcie niewiele można przeczytać jeśli chodzi o wkład poszczególnych spółek i produktów w skonsolidowane wyniki. Niewiele zatem można powiedzieć o wynikach 2014 r. Wiadomo tylko, że jednostkowo wyniki Wind Mobile się pogorszyły – EBITDA 3,8 m (-20%), a zysk netto 3m vs. 4m. Zwiększyły się istotnie koszty sprzedaży. Czyli na telekomunikacji zarabia się już gorzej.

Trochę o produktach można przeczytać w prezentacji po wynikach tegorocznych (prezentacja).
Zwiększa się udział w sprzedaży produktów z 20% do 30%. Rośnie udział Halodzwonków, iLumio i LiveBank.

Ale to również oznacza, że aż 70% przychodów to usługi na zlecenie. Jaka marża jest na poszczególnych produktach i zatem, czego można się spodziewać w kolejnych latach? Trudno na to konkretnie odpowiedzieć.
Prośba do Wind Mobile – proszę o wprowadzenie podziału na segmenty w
raportach. Poprawi to przejrzystość, a jest to jeden z czynników, którzy
cenią poważni inwestorzy na giełdzie.

Wind Mobile chce przejść z NC na rynek regulowany i słusznie. Wniosek został już złożony do KNF.

Podsumowanie

Wind Mobile działa w ciekawej i perspektywicznej branży. Posiada produkty, które powinny zwiększać przychody i zyski w kolejnych latach. Spółka planuje przejście na rynek regulowany GPW. Natomiast wyniki skonsolidowane po 2014 r. są niższe od prognozowanych, a jednostkowe gorsze od zeszłorocznych. Brakuje mi również większej przejrzystości w sprawozdaniach. Ale produkty Software Mind zachęcają i wydaje się, że to ta spółka będzie generować większą dynamikę niż telekomunikacja.

4 myśli na temat “Wind Mobile – przełomowy rok

 • 6 marca, 2015 o 1:14 pm
  Permalink

  Witam,

  Ponawiam swoją prośbę o analizę spółki Suntech SA. Z góry dziękuję.

  pozdrawiam
  Tomek

  Odpowiedz
  • 6 marca, 2015 o 1:53 pm
   Permalink

   Oj, lista robi się coraz dłuższa. A i tak już przeginam z ilością publikacji 🙂

   Patrzyłem na Suntech i trochę mam mieszane uczucia. Nic mi nie mówi to, czym się oni zajmują. Trudno mi mieć więc jakieś przeczucie, w którym kierunku to zmierza. W styczniu kilka znaczących umów. To zachęca. Ale nie lubię spółek, które w dużym stopniu korzystają ze środków unijnych – tam często dochodzi do marnotrawstwa i przejadania.
   Spółka praktycznie nie ma zysków. Nie pokazała przepływów operacyjnych. W IV kw. skok przychodów, zysku i wynagrodzeń. Na ile jest reprezentatywny dla przyszłości? Nie wiem. W zeszłym roku nie był.
   Sorry, ale nie jestem w stanie napisać czegoś sensownego o wszystkich spółkach.

   Odpowiedz
  • 7 marca, 2015 o 1:58 pm
   Permalink

   Dziękuję za informacje. Rozumiem sytuację. Ja też czekam na potwierdzenie wyników za IV kw. Biorąc pod uwagę, to że spółka zajmuje się systemami do monitorowania pracy sieci telekomunikacyjnych ten rok powinien być przełomowy. Pod koniec tego roku ma być oddanych do użytku większość z regionalnych Sieci Szerokopasmowych. Suntech ma już podpisaną umowę z Górnośląską Siecią Szerkopasmową. Czas pokaże jakie będzie miało to przełożenie na wyniki spółki. To co napisałeś w jednym ze wpisów jest kluczowe. Spółka musi zacząć zarabiać bo do funkcjonowania firmy (przeżycia firmy) potrzebne są pieniądze.

   pozdrawiam serdecznie
   Tomek

   Odpowiedz
 • 6 marca, 2015 o 9:23 pm
  Permalink

  Ja czekam cierpliwie na OBS-ową czyli rzetelną analizę Biomax.
  Nadzieja umiera ostatnia 🙂
  Pozdrawiam

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.