Vidis – niezła prezentacja

Vidis to dystrybutor sprzętu prezentacyjnego. Są to projektory, monitory i tablice interaktywne, sprzęt do wideokonferencji. Uzupełnieniem jest sprzęt biurowy. 
W ostatnim półroczu spółka zaskoczyła akcjonariuszy i siebie samą skalą rozwoju. Roczna prognoza uzyskania 38 mln zł obrotu i 1,1 mln zł zysku jest już nieaktualna, bo po I półroczu przesuniętego roku obrotowego przychody wyniosły 30,7 m, a zysk netto 2,37m (link).

Struktura sprzedaży

Ponad 80% przychodów stanowią produkty prezentacyjne uniwersalne (projektory) i edukacyjne (tablice interaktywne). Widać, że szkoły chcą się zmieniać i inwestują w nowoczesny sprzęt. Spółka posiada własną markę AVTek, ale sprzedaż to głównie marki zewnętrzne – Qomo, Vivitek, ViewSonic, ASK Proxima. A w ramach produktów biurowych popularny jest Rexel np. niszczarki z podajnikiem.
Zarówno w branży edukacyjnej, jak i na meetingach biznesowych wykorzystanie tablic interaktywnych zdecydowanie podnosi komfort i jakość prezentacji i pracy nad nią. I na tym korzysta Vidis.

źródło: spółka

Wyniki finansowe

Przychody po I półroczu są wyższe o 48% r/r, a zysk netto o 98%. Pomimo tak znacznego wzrostu sprzedaży spółka utrzymała marżę brutto, która wynosiła 27,4% vs. 26,7% rok wcześniej. A w komentarzu do wyników można przeczytać, że lepsze wyniki związane są z równomiernym wzrostem sprzedaży wszystkich produktów. 
 

Prognoza

Okres od stycznia do czerwca do tej pory zawsze przynosił straty – przed wakacjami nie myśli się o nowym sprzęcie prezentacyjnym, ale o tym, kiedy na urlop. Zwiększone stany magazynowe i zadłużenie będzie dodatkowym obciążeniem. Trudno również i w tym roku liczyć na to, że spółce uda się istotnie zwiększyć zysk netto w tym okresie, raczej trzeba oczekiwać +/- 0 zł. 
Ja przewiduję, że w całym roku obrachunkowym kończącym się 30 czerwca 2015 r. spółce uda się uzyskać 50 mln zł przychodów i 2,2 mln zł zysku netto. Dywidenda niedawno wypłacona wynosiła 8 gr/akcję. Przy takim zysku może będzie większa.

Kapitalizacja

Kurs również nie próżnował. W ciągu roku wzrósł o 150%, czyli sporo i znajduje się obecnie w pobliżu maximum 3,15 zł. Jednak C/Z=5,0 wygląda bardzo atrakcyjnie. Negatywnie wpływać na kurs może reakcja po wynikach I i II kw.2015 r., które jak pisałem wcześniej będą znacznie słabsze od osiągniętych ostatnio. Wydaje mi się jednak, że nowe maxima w tym roku zobaczymy.
PS. A to prezes realizujący swoje sportowe hobby i zdobywający tytuł Mistrza Polski:

12 myśli na temat “Vidis – niezła prezentacja

 • 27 marca, 2015 o 3:40 pm
  Permalink

  W końcu spółka technologiczna z rynku technologicznego. Analiza super. Dodam dwa argumenty pro wzrostowe:
  1. Ciągle trwający skup akcji
  2. Spodziewane umocnienie złotówki

  Odpowiedz
 • 27 marca, 2015 o 7:02 pm
  Permalink

  Ostatnimi czasy newconnect jest omijany szerokim łukiem przez większość analityków, a jest tam trochę ciekawych spółek. Gratuluję odwagi. Mały obrót nie znaczy małe zainteresowanie. Są jeszcze osoby które kupują na dłuższy termin. Nieśmiało proszę o więcej.

  Odpowiedz
 • 28 marca, 2015 o 4:39 pm
  Permalink

  Autorze, a co się dzieje wg Ciebie na Indygo?
  Czy to faktycznie odwrocenie trendu czy tylko chwilowy wzrost.
  Po Twojej analizie Indygo już sam nie wiem, co myśleć o tym kursie.

  Odpowiedz
 • 28 marca, 2015 o 8:01 pm
  Permalink

  Cos namieszali z tym rokiem obrotowym kończącym się w czerwcu. Chodzi o to żeby płacić podatki jak najpóźniej, a oni robią wynik w czwartym kwartale. O co chodzi?

  Odpowiedz
  • 28 marca, 2015 o 10:44 pm
   Permalink

   Wiele spółek o dużej sezonowości przesuwa rok obrotowy tak, aby nie kończyć go tuż po okresie największej sprzedaży, gdzie trudniej wszystko rozliczyć.

   Odpowiedz
 • 28 marca, 2015 o 8:55 pm
  Permalink

  Prezes Indygo tęgo skupuje akcje spółki, więc może to info tak działa i zachęca gawiedź do inwestowania wlasnie w ten papier.

  Odpowiedz
 • 29 marca, 2015 o 2:38 pm
  Permalink

  Co mi nie pasuje z tą dywidendą. Przecież vidus obiecał płacić 30 procent zysku netto w dywidendzie…

  Odpowiedz
 • 29 marca, 2015 o 4:37 pm
  Permalink

  A ja się zastanawiam na ile w Vidisie jest własne know how a na ile jest to zwykły handel łatwy do skopiowania. a jeśli chodzi o koncert życzeń to ja poproszę: pcguarda, easycall.pl i s4e.
  Szczególnie mnie interesuje easycall.pl, którego sprawozdania są ciężkie do analizy przez rozliczanie funduszy unijnych.

  Odpowiedz
 • 15 listopada, 2017 o 7:29 am
  Permalink

  OBS, co sądzisz o aktualnej sytuacji spółki? Pokazali bardzo ładne wyniki przedwczoraj. Za 4 kwartał pewnie będą jeszcze mocniejsze. Kapitalizacja 3,3 mln, a prognozowany zysk roczny 1 mln. Jest Twoim zdaniem szansa na wyjście w kierunku maksimów?
  pozdrawiam!

  Odpowiedz
 • 30 listopada, 2017 o 7:04 am
  Permalink

  Jest raport roczny. 8,5% przychodów z branży opon. Może pod to też wzrosły zapasy w 3 kwartale ze względu na zbliżający się sezon wymiany opon? Co o tym sądzisz OBS ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.