SoftBlue z dronem w tle

SoftBlue SA debiutowało na NewConnect niedawno – 17 grudnia 2015 r. W 2015 roku wyemitowało 400.000 akcji po 2,50 zł/akcję, które objęły 2 podmioty – Viborera Limited oraz Tonbo Investments Limited . Dzięki temu do spółki trafiło 10 mln zł. Jeszcze przed debiutem nastąpiło kilka transakcji na tych akcjach po cenie w przedziale 2,50-2,80 zł. Debiut wypadł okazale – na otwarciu 3,70 zł, na zamknięciu 5,99 zł. Jak to się mówi na forach “wszystko pod kontrolą”. Następnego dnia jeszcze podbicie do maxa 6,29 zł, a potem zaskakująca jazda w dół bez trzymanki na dużych obrotach do 50 gr za w połowie marca 2016 r. Jeżeli główni udziałowcy nie sprzedawali (a brak takiego raportu) to może zastanawiać, po co ktoś, kto kupił przed debiutem akcje po 2,50 i wyżej za realną gotówkę sprzedaje z taką stratą. Ale nie takie rzeczy się dzieją na NewConnect.
Od tego czasu kurs rośnie systematycznie w górę. To, co zastanawia to duże obroty dzienne. Średnia dzienna od debiutu to aż 15% free floatu. Od osiągnięcia minimum do dziś (niecałe 2 miesiące) obrót to 3-krotność free floatu. To może sugerować przerzucanie akcjami z kieszeni do kieszeni i kontrolę kursu.
A teraz zajmijmy się samą spółką…
To, co rozpala emocje inwestorów (nr 2 na liście najgorętszych akcji NC wg rankingu popularności bankier.pl) to innowacje. Chociaż sama spółka dzieli swoją działalność na trzy obszary:
Spółka większość przychodów realizuje z tych dwóch “klasycznych” – software i consulting. SoftBlue wygrywa przetargi publiczne na realizację projektów z tych dziedzin i jak podaje raport kwartalny współpracuje z 53 osobami w ich realizacji.
Jednak obecnie mocno podkreśla trzeci obszar – badania i rozwój. W tym obszarze wymienianych jest wiele pomysłów, które brzmią intrygująco i są w modzie:
-AirDron – badanie zanieczyszczeń powietrza
– ForestDron – monitorowanie lasów
– SoftHeart – badanie serca w widmach niesłyszalnych
– SoftGen – badanie, czy produkty roślinne nie były modyfikowane genetycznie
– SenSoft – badanie warunków transportu wrażliwych produktów
itp.
Różnica pomiędzy SoftBlue, a innymi spółkami innowacyjnymi z NewConnect jest taka, że podstawą jej działalności są realne przychody z projektów IT i doradczych. Ze względu na to, że wygrywane są na przetargach publicznych nie mogą przynosić wysokich marż i zapewne dlatego zysk w 2015 r. wyniósł zaledwie 112 tys. zł. Zwróciłem też uwagę na to, że jest blisko 4 mln zł należności (to ponad 50% przychodów rocznych!) i ponad 4 mln zł zobowiązań. Wyniki samego IV kwartału mogą niepokoić i są ostrzeżeniem, że teraz spółka może skupić się na obszarze innowacyjnym i stracą na tym obszary generujące realne przychody. A jak się ma na koncie 11 mln zł i dodatkowo dofinansowanie unijne to bardzo łatwo rozdmuchać koszty, a potem znacznie trudniej uzyskać produkt, który da się sensownie skomercjalizować i zarobić.
Ale trzeba przyznać, że jest to idealna spółka dla NewConnect – taka, która ma pomysł i szansę na stworzenie czegoś innowacyjnego i życzę jej sukcesu.
A inwestorzy muszą się nastawić na wahania nastrojów – będą tu mocne wzrosty po ogłoszeniu kolejnych etapów rozwoju produktów czy uzyskania dofinansowania. Bo to nie jest spółka, którą można obecnie oceniać po wynikach finansowych. Na razie w dużej mierze rządzą emocje. Ale też będą ostre niespodziewane spadki, bo kapitał spekulacyjny takich okazji nie odpuści. A dopiero po długim czasie okaże się, czy spółka wykorzystała swoje 5 minut i zrealizowała przedstawiane pomysły.
PS. Apel do Zarządu SoftBlue – przestańcie pisać w raportach kwartalnych teksty wielkimi literami. Są one męczące w czytaniu. Poza tym wartość informacyjna rachunku w wersji kalkulacyjnej przy takich uproszczeniach jakie zrobiliście (brak wydzielenia kosztów wytworzenia produktów i sprzedaży !!!) jest niewielka. Dobrze byłoby rozbudować wariant porównawczy i podać wyniki na segmentach.

6 myśli na temat “SoftBlue z dronem w tle

 • Maj 7, 2016 o 3:54 pm
  Permalink

  Raczej unikam start-upów.
  Na razie to zabawa dla spekulantów i spekulacyjnie można zarobić, ale też trzeba pilnować wyjścia.

  Odpowiedz
 • Maj 8, 2016 o 8:17 am
  Permalink

  Siemka, Czy moglbys napisac kilka slow o dzialalnosci comeco?

  Odpowiedz
 • Maj 10, 2016 o 6:41 pm
  Permalink

  fajnie ze znowu piszesz. Tak dalej 🙂

  Odpowiedz
 • Sierpień 10, 2016 o 2:49 pm
  Permalink

  …moze dodasz komentarz ,, bo akurat byla emisja.. i to przerzucanie bylo w celu unrania gawiedzi w akcje .. aby dali prawdziwy kapital..:-).. wiesz po ile brali inwestorzy rok temu?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.