Prima Moda po liftingu księgowym

Prima Moda sprzedaje buty w 24 salonach w galeriach handlowych. Więcej o produktach i spółce na ich stronie www.primamoda.com.pl.
Dotychczas nie rozpieszczała swoich akcjonariuszy wynikami – co rok strata. A dziś zaskoczyła ich zyskiem i to aż 10,4 mln zł w III kwartale. Po prostu rewelacja!
Kurs na giełdzie oszalał. Błyskawicznie skok o 30% i górne widły. Na forach pianie z zachwytu. Ale czy naprawdę jest aż tak dobrze?

Trudno podważać przekazane publicznie wyniki finansowe przez spółkę giełdową, ale na pewno warto im się przyjrzeć z bliska.

W rachunku zysków i strat od razu rzuca się w oczy ponad 11 mln zł pozostałych przychodów operacyjnych, ale dopiero na 31 stronie można znaleźć kluczową wzmiankę “w III kwartale nastąpiło włączenie autorskich praw majątkowych do znaku towarowego PRIMAMODA do przedsiębiorstwa Spółki.” W tabeli wartości niematerialnych i prawnych można odszukać, że chodzi o 9 942 tys. zł. Po odjęciu tej kwoty od zysku operacyjnego zamiast 10 mln zł zostaje zaledwie ok. 200 tys. zł, co jest i tak sukcesem firmy. Ale nie takim, jaki widać obecnie w rzis.
Można sobie postawić pytania, czy faktycznie te prawa majątkowe warte są 10 mln zł, dlaczego do tej pory nie było ich w spółce itd.
Efekt jest taki, że spółka wykazała niesamowity zysk, nie straszy już ujemnymi kapitałami, co z punktu widzenia prostej analizy finansowej znacznie poprawia standing Prima Mody. Ale nie można tego wyniku traktować jako wyznacznik przyszłości.
III kwartał to okres letni, który sezonowo jest słabszy, więc zysk operacyjny to dobra informacja, bo tego teraz Prima Moda bardzo potrzebuje. Zysk operacyjny (skorygowany) ok. 200 tys. zł to i tak jest duża poprawa wobec straty 1,6 mln zł rok wcześniej.
W raporcie można przeczytać, że przy niższej ilości sklepów utrzymany został poziom sprzedaży i zwiększyła się marża na sprzedaży z 51,5% do 58,9%.
To daje nadzieję na kolejne kwartały, a kluczowy jest IV kwartał roku, bo jest to sezonowo najlepszy kwartał dla detalu.
Co warto jeszcze wiedzieć o sytuacji finansowej?
Przede wszystkim, że jej sytuacja płynnościowa jest mocno napięta.
Fragment z raportu rocznego:

Zobowiązania krótkoterminowe (16,3m) nie mają pokrycia aktywami obrotowymi (10,4m). Właściwie to nie mają pokrycia w aktywach, bo trudno uznać za zbywalne prawa autorskie znaku towarowego w kwocie 10 mln zł. Tak jest jak kapitały buduje się na wnip.
Spółka finansuje się głównie zobowiązaniami handlowymi, które w III kw. urosły do 11 mln zł i są wśród nich zobowiązania przeterminowane. Na stronie 26 w kalkulacji podatku odroczonego można znaleźć wartość zobowiązań przeterminowanych zgodnie z art.15b 589 tys. zł. W tabeli jest napisane “zobowiązania przeterminowane zgodnie z art. 15b ustawy o towarów i usług”. W tej ustawie (czyli o VAT) takiego artykułu nie ma. Chodzi o ustawę o cit tylko, że artykuł 15b został uchylony 1 stycznia. Czyli ta kwota 589 tys. zł zapewne dotyczy zobowiązań nie spłaconych jeszcze z 2015 roku! W raporcie rocznym w nocie 35 można przeczytać, że wartość zobowiązań handlowych przeterminowanych na koniec roku wynosiła 6,6 mln zł.
Z ciekawostek
W marcu 2016 p. Dariusz Plesiak – Prezes Spółki spłacił 1 mln zł pożyczki. Natomiast dotychczas nie spłacił 660 tys. odsetek od tej pożyczki. Dziwne – zazwyczaj najpierw księguje się spłatę odsetek, a potem kapitału, bo to daje prawo pożyczkodawcy na dalsze naliczanie odsetek. A tu pozostał dług nieoprocentowany, bo nie liczy się odsetek od odsetek. A równocześnie Spółka płaci p. Renacie Jankiewicz-Plesiak odsetki od pożyczki w wysokości maksymalnych odsetek ustawowych. Dodatkowo p. Renata Jankiewicz-Plesiak świadczy Spółce usługi consultingowe, które kosztowały w 2016 r. 345 tys. zł.
W raporcie rocznym można znaleźć informację, że spółka leasinguje samochód Porsche Macan S.
Może się czepiam, ale przy spółce, która od 2012 nieprzerwanie wykazywała co roku straty finansowe i nie płaci terminowo zobowiązań …
Z bardziej pozytywnych ciekawostek – w marcu 2016 p. Renata Jankiewicz-Plesiak udzieliła spółce pożyczki 1 mln zł z datą spłaty marzec 2017. Czyli akcjonariusze liczą na poprawę sytuacji Spółki.
Podsumowanie
Zysk 10 mln zł w III kw. to lifting księgowy, jednak realny zysk operacyjny 200 tys. zł w zazwyczaj słabszym okresie letnim to pozytyw, który pozwala mieć nadzieję na wyjście na prostą Prima Mody. Trzeba jednak mocno pilnować płynności, bo sytuacja jest ciągle napięta.

9 myśli na temat “Prima Moda po liftingu księgowym

 • 21 października, 2016 o 10:46 am
  Permalink

  Jest duzy wolumen. Ciekawe czy bedzie tu na wykresie spolki typowa formacja szpikulca :)))
  A swoja droge jesli spolka ma sklepy w galeriach handlowych, to czy sa gdzies w raportach przyszle zobowiazania z tym zwiazane. Tzn w przypadku zamkniecia sklepku loniecznosc zaplaty czynszu do konca trwania umowy ?

  L.

  Odpowiedz
  • 21 października, 2016 o 12:55 pm
   Permalink

   Nie ma takich zobowiązań w raporcie. Standardowo umowy są na 5 lat, ale można to przy podpisaniu umowy negocjować. Zwykle wyjście z lokalu jest możliwe, gdy znajdzie się nowego najemcę. Albo galeria nie chce już firmy ze względu na brak płatności. Pytanie, czy Prima Moda będzie dalej zmniejszać ilość lokalizacji.

   Odpowiedz
 • 21 października, 2016 o 10:52 pm
  Permalink

  Analizy OBS robisz świetną robotę na tym blogu :). Wpis trochę nie w temacie. Ale mamy pytanie czy wiesz coś o spółce PCC Exol? Co tam się dzieje kurs spada, a wyniki rosną? Czego obawia się rynek?

  I jeszcze jedno miałeś na blogu przerwę (choć była, krótsza niż pierwotnie planowana) i tam mówiłeś, że robiłeś due diligence spółki z branży występującej na GPW. Stąd moje pytanie czy nie zamierzasz w najbliższym czasie nie opublikować nie stricte analizy spółki, a może branży (sektora), żebyś napisał na co w danej branży trzeba zwrócić szczególna uwagę itd. np. że u deweloperów mieszkaniowych co innego oznacza sprzedaż mieszkania, a co innego przekazania bo dopiero przekazanie wchodzi w wynik, że ważne są zapasy bo tam są mieszkania gotowe, półprodukty (mieszkania budowane) i czasami grunty. Coś takiego, co o tym myślisz?

  Odpowiedz
  • 22 października, 2016 o 10:40 am
   Permalink

   Analiza branży to ciekawy pomysł, Co do moich planów to zapowiada sie teraz bardziej intensywny czas, co odbije sie niekorzystnie na blogu. Co PCC Excol to chętnie sprawdzę, bo mam ich obligacje i dotychczas sytuacja spółki nie wzbudziła moich obaw.

   Odpowiedz
 • 22 października, 2016 o 5:31 pm
  Permalink

  Tylko moge zgodzic sie z przedmowca, ze OBS robisz swietna robote ! 🙂

  Jesli planujesz pewna przerwe na blogu, to mam duza prosbe czy bylbys uprzejmy podac kolejne 3 spolki z gornej polki w nawiazaniu do jednego z Twoich poprzednich wpisow:
  "Kandydatów mam kilkunastu (dywersyfikacja !!!), ale na dziś podam 3 spółki, które ja wrzuciłem na górną półkę (czyli miejsce co najmniej do obserwacji)."
  Bedzie to tez zadanie domowe dla czytelnikow bloga aby podczas, Twojej intensywnej pracy "obejrzeli" uwaznie te spolki 🙂

  PCC Excol jest ciekawy. Gdyby komus pokazac anonimowo wykres (nie mowiac jaka to spolka) za ostatnie 3 lata to chyba byla by odpowiedz, ze jest to wykres jakiegos bankruta. I mnie to osobiscie powstrzymuje aby nie kupowac cos co tak spada. 88% akcji ma grupa PCC, wiec kto to tak sprzedaje ?
  Natomiast jak sie czyta raport za polrocze to spolka wyglada interesujaco. Dodatkowo grupa PCC gwarantuje zobowiazania spolki (jakis czas temu zwrocilem na to uwage w PCC Rokita).

  L.

  Odpowiedz
 • 22 października, 2016 o 11:19 pm
  Permalink

  Dzięki. Nie każdy ma czas i/lub chęci, by dotrzeć do 31 strony raportu, a u Ciebie jak zwykle sedno sprawy w pigułce.

  Ponadto dobrze wiedzieć, że stare dobre zasady polskiego biznesu są póki co nieśmiertelne. Po pierwsze primo Porsche Macan, a dopiero potem jakieś tam zyski, spłaty zobowiązań czy inne "bzdety"….

  Odpowiedz
  • 24 maja, 2017 o 9:51 am
   Permalink

   Poszukaj sobie w raportach, które wymieniłem. Są publicznie dostępne, wystarczy tylko trochę chęci.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.