Na szybko: Avia AM Leasing – będzie wezwanie i wycofanie z giełdy

Wyniki za IV kw. zaskakująco słabe, ale ważniejszą informacją jest zapowiedź wezwania i skupienia 100% akcji (link). Ciekawe jaka będzie cena wezwania? Za chwilę rynek się dowie.
5,62 zł, czyli kolejny przypadek „wyciśnięcia na siłę” na giełdzie.

Cena bardzo niska jak na osiągane wyniki, ale…
… niestety nikt nic nie zrobi. Indywidualni pokrzyczą z poczuciem krzywdy i tyle.
Zachowane zostały przepisy prawa – cena jest powyżej wymaganych średnich, więc KNF nic nie zrobi (podobnie jak w przypadku FAM i innych).
Nie pierwszy i zapewne nie ostatni przypadek – to jedno z ryzyk giełdowych.

Podniesienie ceny występuje tylko tam, gdzie są fundusze, ale podejrzewam, że wcześniej HAIFO kupiło od największych OFE akcje (stąd info o zwiększeniu udziału).
Więc oceniam szansę na wzrost ceny wezwania jako bardzo mało prawdopodobną.

Na pytanie, które się zapewne pojawi „Czy trzymać akcje?” moja odpowiedź jest taka jak w przypadku każdej inwestycji: Czy przy obecnej cenie kupiłbyś te akcje w aktualnej sytuacji? Jeśli nie to nie powinieneś ich mieć, jeśli tak to trzymaj.

34 komentarze do “Na szybko: Avia AM Leasing – będzie wezwanie i wycofanie z giełdy

  • 15 lutego, 2018 o 7:58 am
    Permalink

    Skąd wiesz, że 5,62 ?

  • 15 lutego, 2018 o 8:02 am
    Permalink

    Chyba ich popie…o, to się nie może udać. Jakie mamy relatywne szanse na to że cena zostanie ustalona na podstawie wartości księgowej, a nie średniego – jak wszyscy wiemy – zaniżonego w stosunku do niej kursu z ostatniego półrocza? Może zainteresować tym SII?

    • 15 lutego, 2018 o 8:13 am
      Permalink

      Praktycznie nie ma żadnych szans.
      Jedyna nadzieja w funduszach, ale podejrzewam, że to one sprzedały swoje akcje HAIFO.
      To jest sytuacja przystawionego pistoletu do głowy. Jak nie sprzedasz to zostaniesz z akcjami litewskiej spółki.

  • 15 lutego, 2018 o 8:11 am
    Permalink

    Wyniki pod wezwanie.

  • 15 lutego, 2018 o 8:21 am
    Permalink

    Może warto by zostać długoterminowo z takimi akcjami? Czy po zdjęciu z giełdy, jeśli w przyszłości będą wypłacać dywidendy, to trafia ona no konto właściciela? Jeśli tak to skąd się mozna dowiedzieć o takiej dywidendzie? Jak wygląda wtedy polityka informacyjna firmy?

    • 15 lutego, 2018 o 8:25 am
      Permalink

      Odpowiedź właśnie napisałem powyżej we wpisie.
      Zostajesz z akcjami zapewne na prawie litewskim, więc to tam trzeba szukać odpowiedzi.

  • 15 lutego, 2018 o 8:31 am
    Permalink

    Polecam ten fragment, sprawa jest przesądzona, mogą zdjąć spółkę z giełdy nawet jak nic w wezwaniu nie kupią 🙁

    godnie z prawem litewskim proces wykluczenia akcji Spółki z obrotu na rynku regulowanym może się odbyć w przypadku, gdy akcjonariusze reprezentujący przynajmniej 75% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki zagłosują za uchwałą dotyczącą takiego wykluczenia. Biorąc pod uwagę, że Wzywający posiadają obecnie łącznie powyżej 75% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki oraz są zobowiązani do zagłosowania za taką uchwałą zgodnie z umową dotyczącą działania w porozumieniu niezależnie od liczby akcji skupionych w ramach wezwania, uchwała w sprawie wykluczenia z obrotu powinna zostać przegłosowana.

  • 15 lutego, 2018 o 8:37 am
    Permalink

    (…) między zdaniami tylko napiszę, bo akcjonariuszem nie byłem i nie jestem TYLKO dlatego, że kolega "jednego ofiaka" podpowiedział mi, że to zniknie z Giełdy, a że jest to ich pozycja w skali micro micro to położyli na to już dawno temu krzyżyk… przemyślcie. Dodam tylko, że zostałem z małym pakiecikiem FAM i to ŚWIADOMIE i tę Spółkę chętnie dokupiłem jeszcze, bo tam przynajmniej jest "jakakolwiek kontrola" nad biznesem, bo jak będą się niepoprawnie zachowywać to sobie pojeżdżę chętnie na WZA napsuć krwi, a bez ich biznesu m.in. i w dużym uproszczeniu inwestycji infrastrukturalnych nie da się prowadzić – tzn. takie przyjąłem założenie. Ja od Avia z daleka, choć ich biznes, szczególnie ten handlowy B. MI SIĘ PODOBA. ŁD.

  • 15 lutego, 2018 o 8:41 am
    Permalink

    Swoją drogą to nie zły manewr. Weszli na giełdę w 2013 pozyskali z emisji akcje za ponad 100mln PLN. Rozwinęli dzięki tym pieniądzom firmę i teraz odkupują te akcje po 5,62.

  • 15 lutego, 2018 o 8:42 am
    Permalink

    A cena emisyjna była 8PLN

  • 15 lutego, 2018 o 8:43 am
    Permalink

    Sprzedałem po 5,68 wszystko … ale szkoda bo fajna spółka. Z resztą dlatego, że fajna to ją przecież zdejmują z GPW aby się dalej nie dzielić zyskiem z innymi.
    Grzegorz

  • 15 lutego, 2018 o 8:50 am
    Permalink

    Prześledźcie sytuacje spółki MISPOL, tam z kolei Litwini ją z giełdy ściągnęli. Też było wyciskanie akcji, a tym co nie wzięli udziału w wezwaniu zaoferowali potem dobrą cenę. Jak tu będzie – loteria. Jeśli takich kiszących byłoby sporo, to w interesie spółki będzie posiadanie 100% pakietu, żeby nikt się im do biznesu nie mieszał – więc będą musieli zaoferować dobrą cenę, żeby mieć wszystkie akcje.

  • 15 lutego, 2018 o 9:13 am
    Permalink

    Dodam jeszcze, że po ściągnięciu spółki z giełdy jedynym punktem odniesienia pozostaje wartość rzeczywista, bo notowań już nie ma. Więc wg mnie warto czekać. Na Mispolu doczekałem się sprawiedliwości, choć było niepewnie. Nasza niewiedza jest właśnie wykorzystywana do zasiania paniki i zachęcenia tym samym do oddania za bezcen, bo tak. Tu musiałby się wypowiedzieć ten kto zna się na prawie litewskim albo choćby zna język, żeby sprawdzić jak to co napisałem powyżej ma się do spółek tam zarejestrowanych. Myślę że Dovado z forum bankiera jest odpowiednią do tego osobą. Zainteresujcie go sytuacją Mispolu i walczcie.

  • 15 lutego, 2018 o 10:16 am
    Permalink

    A ludzie się dziwią, dlaczego Agroliga po c/z poniżej 2 jest wyceniana.

    • 15 lutego, 2018 o 7:40 pm
      Permalink

      Bo tam wojna się toczy ?

  • 15 lutego, 2018 o 12:24 pm
    Permalink

    Tylko że teoria że fundusze sprzedały po 5.3 jest nie logiczna, jeśli w grę nie weszły łapówki. Wezwanie jest po 5.62 więc czemu taniej oddawać. Kolejna rzecz to NN mające 5.77 akcji starczace na blokowanie przymusowego wykupu.

    • 15 lutego, 2018 o 1:41 pm
      Permalink

      A skąd ta cena 5,30?

    • 15 lutego, 2018 o 1:58 pm
      Permalink

      Co do ceny 5,30 nie ma pewności że OFE po tyle sprzedawało ale dowiemy się o tym w przeciągu tygodnia. Kwota 5,30 wynika z treści wezwania i wyliczenia ceny minimalnej: "W okresie 12 miesięcy przed dniem ogłoszenia Wezwania ani Wzywający, ani podmioty dominujące względem Wzywających, ani podmioty zależne od Wzywających, nie nabyły Akcji po cenie wyższej niż Cena Nabycia. Najwyższa cena jaką Wzywający zapłacili za Akcje w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed dniem ogłoszenia Wezwania wynosiła 5,30 zł (słownie: pięć złotych i trzydzieści groszy) za jedną Akcję. "

  • 15 lutego, 2018 o 1:58 pm
    Permalink

    Fundusze powinny mieć 15% akcji Avii. 10% OFE i 5% TFI. Wolumen obrotu na Avii od 2017-07-01 (czyli początku od okresu, który nie był raportowany przez TFI) to ledwo 5.1%.
    Wolumen obrotu od 1 stycznia to 2%. Wynika z tego że OFE mają conajmniej 8% (bo raportowały stan na koniec 2017 roku). A TFI też powinny coś mieć bo na 30.06.2017 roku miały 5% akcji, a do wczoraj łączny wolumen obrotu od 2017-07-01 to 5.1%, czyli TFI nie zeszły do 0, bo tyle nie obróciłoby się akcji.

    • 15 lutego, 2018 o 2:23 pm
      Permalink

      HAIFO informowało o zawarciu umowy kupna w dniu 14 luty ok. 3,5 mln akcji.
      Jeśli fundusze pozostały to jest nadzieja.

  • 15 lutego, 2018 o 1:59 pm
    Permalink

    Czyli innymi słowy powodzenie wezwania i doprowadzenie do ewentualnego przymusowego wykupu jest w rękach przede wszystkim funduszy.

  • 15 lutego, 2018 o 2:14 pm
    Permalink

    W Polsce przymusowy wykup jest od 95 %. Skoro spółka jest notowana u nas to chyba obowiązują ich polskie regulację prawne co do funkcjonowania na giełdzie.

    • 15 lutego, 2018 o 2:52 pm
      Permalink

      Ale przecież oni nie muszą wcale mieć tych 95%, więc i przymusowego wykupu też nie ma obowiązku zrobić.

    • 15 lutego, 2018 o 3:08 pm
      Permalink

      Jeszcze sprostowanie – w spółce giełdowej próg to 90% a nie 95%.

  • 15 lutego, 2018 o 2:27 pm
    Permalink

    Ale wydaje mi się, że wg. polskiego prawa (nie wiem jak litewskie) przymusowy wykup nie może być niższy niż wartość księgowa (pewny nie jestem). King_99

  • 15 lutego, 2018 o 4:32 pm
    Permalink

    Cześć OBS, cała sytuacja z Avią wygląda na niezły wałek. Chciałem się zapytać co myślisz o spółce odzieżowej silvano, spółka niestety również zza wschodniej granicy. Całkiem nieźle się w Rosji rozwija. Mają dosyć dużo gotówki, płacą niezłą dywidendę i zero zadłużenia. Dodatkowo skupują chyba akcje. Płynność jest bardzo słaba. Bilans, przepływy wyglądają fajnie. Ostatnie 2 kwartały były bardzo dobre, w przyszłym kwartale jest również niska baza.

    • 15 lutego, 2018 o 5:18 pm
      Permalink

      Jak na spółkę łotewską to wycena wydaje mi się wysoka (C/Z=11). Po 3 kw. nie ma wielkiej dynamiki, choć sam III kw. był dobry.
      Bilans bardzo zdrowy, dużo kasy. Ale i tak jak napisałem dla mnie nie ma tu niedowartościowania.

  • 16 lutego, 2018 o 8:51 am
    Permalink

    Przyzwoite wynki pokazał LUG, ruch zrobił się właśnie na CDRL i Lena. Za to nadal bardzo osłabiona wydaje się IFirma, chyba ktoś nie wierzy w dalsze poprawianie się jej wyników. Kurs Seko za to nadal wydaje się być atrakcyjny do uzupełnienia akcji przed wynikami.
    Czy podzielisz się Pawle swoją opinią o tych firmach i obejcnej ich sytuacji ?
    Grzegorz

    • 16 lutego, 2018 o 9:38 am
      Permalink

      Wszystkie spółki, które wymieniłeś są dobre. Ja oceniam je pozytywnie.
      Ich wycena nie jest wysoka (C/Z= 10-15), choć też nie jest już niska.
      LUG miał bardzo udany 2017 r. Ciekawe, co ostatecznie wyjdzie z tej inwestycji w Argentynie (duże ryzyko odpowiedniego nadzoru, ale wejście na ciekawy rynek może być skokiem w przód).
      CDRL sprzyja mocny PLN. Dobre wyniki sprzedaży w ostatnich miesiącach.
      Lena – dobre wyniki (mocny 3 kw) i powtarzalność w płaceniu wysokiej dywidendy.
      IFIRMA – czekam z ciekawością na raport za IV kw. – czy i o ile wzrosną przychody z abonamentów. Ciekawa polityka dywidendowa (płatność kwartalna). Teraz może być pod presją podaży akcji wprowadzonych ostatnio do obrotu – warto obserwować wolumeny.

  • 27 lutego, 2018 o 4:15 pm
    Permalink

    Macie wpływ na cenę wezwania – poniżej wzór pisma do wysyłki – ruszcie D

    Sprawa jest prosta. Wiedzmy, że nasze środki są dobrze zarządzane przez OFE.

    https://drive.google.com/file/d/1cGVbtOVTHAEA6XYLpUqtUdTBCcCL03_c/view?usp=sharing

    1. Uzupełniacie dokument o swoje dane
    2. Drukujecie dokument
    3. Podpisujecie dokument
    4. Skanujecie podpisany dokument
    5. Wysyłacie skan podpisanego dokumentu na adres info@nn.pl (w DW dajecie knf@knf.gov.pl)

    Dariuszno

Możliwość komentowania została wyłączona.