Klon, Mera

Na prośbę czytelnika dziś o Merze i spółce zależnej Klon SA. Jak wskazuje czytelnik wycena Mery w porównaniu do wartości spółki zależnej Klon wydaje się niska.
Klon – kapitalizacja 18 mln zł
Mera – kapitalizacja 18,6 mln zł
Mera ma 69% akcji Klonu. Ale…


KLON

Klon to taki rozwinięty tartak. Oprócz przerobu drewna produkuje też płyty klejone i elementy drewniane do mebli. Zwiększają się przychody (po 3 kwartałach +10% r/r) i rentowność działalności – zysk netto wyższy o 38% r/r. Spółka osiąga również dodatnie przepływy z działalności operacyjnej, a wskaźnik zadłużenia wynosi 55%, co nie jest przesadnie wysoką wartością. Ogólnie sprawozdania finansowe wyglądają dobrze. Spółka chwali się poczynionymi w tym roku inwestycjami w suszarnie, co powinno przełożyć się na lepsze wyniki w II półroczu. Można zatem oczekiwać zysku netto na poziomie 0,9-1,0 mln zł.
 

C/Z=17,3 przy raczej stabilnym wzroście na pewno nie wskazuje na niedowartościowanie spółki i można powiedzieć, że w wycenie jest już wliczona dalsza poprawa.
Ale najbliższe miesiące czeka tę spółkę rewolucja, którą trudno wycenić.
We wrześniu została przegłosowana nowa emisja do 15 mln akcji adresowana do Mera SA (spółka- matka) w zamian za przejęcie wydzielonej z Mery produkcji schodów i mebli. Tak więc kapitał własny wzrośnie do 34 mln zł, ale Mera kontrolować będzie aż 82% akcji. Mam jednak przeczucie, że o ile jeszcze ostatnio C/WK było powyżej 1, to po tej reorganizacji C/WK będzie niższe, bo rynek gorzej wycenia wartość aktywów Mery.
Naprawdę trudno powiedzieć ile to, co kupi Klon jest warte. Natomiast raczej nie jest to okazyjne kupno, dlatego warto poczekać z inwestycją w Klon do czasu zakończenia procesu przejęcia tego biznesu. Patrząc po kursie można pokusić się o stwierdzenie, że rynek negatywnie ocenił taką transakcję. I obawiam się, że w najbliższym czasie to podaż będzie dominująca.
MERA
Dużo trudniej powiedzieć coś o Merze.
Mera zajmuje się przede wszystkim produkcją schodów, ale też mebli, budowlanką i deweloperką. Kapitał własny wynosi aż 57 mln zł, a jednak rynek w to nie wierzy i wycenia spółkę na 18,6 mln zł.
Jednym z powodów jest mała przejrzystość biznesu Mery. Nie ma jasnego podziału na segmenty i jest jeden wielki mix, który trudno rozgryźć – co jest z biznesu drzewnego, co z budowlanki, deweloperki, a co z operacji finansowych. Dlatego sensownym z tego punktu widzenia jest przeniesienie części meblowej i schodów do spółki zależnej.
Przeglądając sprawozdania finansowe miałem często “zagwozdkę”, co oznaczają poszczególne liczby. Niestety raport roczny, który zazwyczaj ma więcej informacji również nie dał odpowiedzi na moje pytania.
I powiem szczerze, że nie umiem ocenić tej spółki, a ta nieprzejrzystość mnie zniechęca.
Mera posiada 69% akcji w Klonie. Daje to wartość rynkową 12,4 mln zł na dziś. Kapitalizacja 18,6 mln zł wydaje się zatem niska. 

* zysk skonsolidowany – zysk Klon SA
 
Jak widać na wykresach pozostałe elementy Mery poza Klonem nie prezentują się dobrze. Widać, że zysk spadł i to też może być przyczyna słabszego zachowania kursu Mery w ostatnich miesiącach.
A więc pozostaje dylemat – z jednej strony biorąc pod uwagę wartość spółki zależnej Klon można uznać, że wycena Mery jest niska, ale z drugiej osłabienie w pozostałych biznesach i mała transparentność trochę tłumaczą. Wydaje mi się, że po zmianach organizacyjnych, które trwają ocena spółki może się poprawić, o ile nie pogorszy się pogorszą się wyniki.

4 myśli na temat “Klon, Mera

 • 4 grudnia, 2014 o 7:47 am
  Permalink

  Bardzo ciekawe podsumowanie. Dziękuję.

  Odpowiedz
 • 6 grudnia, 2014 o 1:21 pm
  Permalink

  Niezła analiza. Niedawno analizowałem te spółki, i nie doszedłem do tak znaczących i trafnych wniosków jak Pan.

  Czy można prosić o analizę spółki Rajdy 4×4 SA (4X4)?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.