Hossa na MiŚ-ach ?

Ostatnie tygodnie pokazują siłę małych spółek na GPW. W grudniu przedstawiłem istotny z punktu widzenia kursów MiŚ-ów wykres: LINK – wpływy do funduszy inwestujących w akcje. Na polskiej giełdzie sprawdza się dość dobrze zasada – wpływają środki do funduszy akcyjnych (i inwestujących w dużym stopniu w akcje) to rosną MiS-ie. Ostatnie dane pokazują zakończenie ucieczki inwestorów z funduszy akcyjnych.

Obejrzyj : Czy jest BESSA?

Kluczowe tezy z powyższej prezentacji (z grudnia 2018 roku):
– na MiŚ-ach trwa bessa od marca 2017 roku – większość spółek na GPW spadła w tym czasie, stąd negatywne nastroje inwestorów indywidualnych,
– bessa “ukrywana” była przez lepsze zachowanie dużych spółek,
– kluczowym czynnikiem dla MiŚ-ów są napływy do funduszy inwestujących w akcje (akcyjne, absolutnej stopy zwrotu),
– jest kumulacja złych czynników i szansa na zmianę trendu na MiŚ-ach w 2019 roku.

Styczniowe dane z IZFiA o napływach do funduszy inwestycyjnych dają nadzieję, że bessa na MiŚ-ach się skończyła i teraz może zacząć się hossa.
Oczywiście istotne będą dane za kolejne miesiące, ale jak wspomniałem w powyższej prezentacji są czynniki, które mogą wspomagać napływy nowych środków do funduszy akcyjnych.

4 myśli na temat “Hossa na MiŚ-ach ?

 • Luty 18, 2019 o 11:08 am
  Permalink

  Skąd pozyskujesz styczniowe dane? Na stronie izfa.pl sa tylko raporty za grudzień. Czy styczeń cyklicznie nie jest miesiącem "in plus" na przestrzeni ostatnich lat?

  Odpowiedz
 • Luty 18, 2019 o 11:38 am
  Permalink

  Moim zdaniem jesteśmy w jakiejś pierwszej fazie hossy. Oczywiście ciężko to jest przewidzieć. Giełda dyskontuje przyszłość. Myślę, że to jest związane z PPK. NO, ale zobaczymy.

  Nieuk.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.