3 spółki z górnej półki – IV kw. 2016

Wybrałem 3 spółki, które mam nadzieję, że w IV kw. pokażą dobre wyniki.
W każdej z nich widzę jakiś czynnik, który zapowiada poprawę, jednak szczególnie IV kw. jest obarczony większym ryzykiem – z jednej strony sezonowość, a z drugiej ryzyko pojawienia się odpisów.
Ale zobaczymy…

                                         naciśnij czytaj więcej, aby wyświetlić cały wpis

Portfel jest tu: portfel

ERGIS
Producent opakowań z tworzyw sztucznych, w tym folii do żywności, folii stretch. Jak mówi o sobie – środkowoeuropejski lider przetwórstw tworzyw sztucznych.
Posiada 6 zakładów produkcyjnych.
Realizuje inwestycje w nowe linie produkcyjne folii nanoErgis.

W IV kw. 2015 r. grupa poniosła stratę 38 mln zł i w całym roku 16 mln zł. Wynikało to z jednorazowych odpisów. Oczywiste jest, że w tym kwartale będzie lepiej, ale nie to jest podstawą wyboru na górną półkę.
Dla spółek przetwarzających tworzywa sztuczne kluczowym czynnikiem jest koszt materiału. Ergis w dużej mierzy wykorzystuje LLDPE.

Jak widać w 2015 roku była duża zmienność cen tego surowca, natomiast w 2016 roku ceny delikatnie obniżają się, a najniższe są w II półroczu.
Patrząc na realizowaną marżę na sprzedaży brutto w spółce widać przesunięcie wpływu ceny surowca na wyniki o ok. 1 kwartał.
Zatem przewiduję, że w IV kw. spółce udało się uzyskać wyższą marżę niż w II kw. 2016 (było 15,3%) i IV kw. 2015 r. (było 12,9%). Konserwatywnie zakładam 16%.

Moja prognoza na IV kw. to 175 mln zł przychodów ze sprzedaży, marża 16%, co daje zysk brutto ze sprzedaży 28 mln zł. Zakładając wyższe pozostałe koszty (rezerwy na premie, aktuarialne, strata na różnicach kursowych) liczę na 6 mln zł zysku netto i łącznie 27 mln zł w całym 2016 roku.

PEPEES
O tej spółce niedawno pisałem: link
Rozwój eksportu zwiększa sprzedaż i poprawia rentowność (szczególnie przy obecnych kursach).
Dodatkowo niskie ceny ziemniaków powinny wpłynąć na zmniejszenie kosztów surowca i wyższe wyniki zarówno w IV kw., jak i 2017 roku.
Pewnym ryzykiem jest zwiększenie udziałów w biogazowni, która przynosi straty.

ALEJA SAMOCHODOWA
Tę spółkę dodaję z niepewnością ze względu na niską płynność (fixing na NewConnect odstrasza).
Jednak wyniki IV kw. powinny być bardzo dobre ze względu na rozwój sprzedaży eksportowej.

Po 2 miesiącach IV kw. sprzedaż eksportowa wyniosła 3,8 mln zł vs. 1,35 mln w III kw.  W całym IV kw. powinno być ok. 6,5 mln zł z eksportu. Przy marzy 10% daje to zysk 650 tys. zł na eksporcie.

Oczywiście nie jest to żadna rekomendacja, tylko moje własne subiektywne przemyślenia. Podane prognozy mogą się nie spełnić, a także mogą pojawić się negatywne czynniki nieuwzględnione w analizie.

11 myśli na temat “3 spółki z górnej półki – IV kw. 2016

 • 29 grudnia, 2016 o 3:32 pm
  Permalink

  A JA SIE MOGĘ ZAŁOŻYĆ ŻE Z TYCH TRZECH TO WŁAŚNIE ALEJA SAMOCHODOWA DA ZAROBIC NAJWIĘCEJ.PRZEJRZAŁEM I WIDZE ŻE MA NAJWIĘKSZY POTENCJAŁ.JEDYNY PROBLEM TO KUPNO WIEKSZEJ ILOŚCI.

  Odpowiedz
  • 2 stycznia, 2017 o 9:47 am
   Permalink

   Oczywiście, że Aleja ma największy potencjał, ale też największe ryzyka. Ergis i Pepees to ułożone spółki działające już długo i wyceniane na innym poziomie. Jak się sprawdzi to, czego oczekuję to Aleja wzrośnie 50%-100%, a te pozostałe po 20-30%.

   Odpowiedz
 • 30 grudnia, 2016 o 5:00 pm
  Permalink

  Witam
  Co sądzisz w tej chwili o Onico .Myślę,że wyniki za 4kw. będą również rewelacyjne a po ostrym rajdzie do 210zł spółka zeszła już 20% i w tej chwili kręci się koło 165-170zł. Czy Twoim zdaniem warto wchodzić po raz drugi do tej samej wody?
  Ps.Przy okazji życzę samych trafnych inwestycji w 2017 roku.

  Odpowiedz
  • 2 stycznia, 2017 o 9:44 am
   Permalink

   Myślę, że wyniki będą dobre, ale dynamika z każdym kwartałem będzie maleć, bo się nie da tak gwałtownie rosnąć.

   Odpowiedz
 • 30 grudnia, 2016 o 6:28 pm
  Permalink

  Cześć, fajny blog obserwujesz może jeszcze Efekt SA?. Wydaje się być teraz w miarę tani i bezpieczny, dodatkowo kurs dotarł do linii trendu wzrostowego. Właśnie jestem na etapie szukania spółek w które mógłbym regularnie lokować nadwyżki.

  Odpowiedz
  • 2 stycznia, 2017 o 9:42 am
   Permalink

   Efekt może być dobrą inwestycją w 2017 r. Ryzyko to sprawa podatkowa z przeszłości, jaka wypłynęła. Ale to sprawa jednorazowa.

   Odpowiedz
 • 9 stycznia, 2017 o 4:09 pm
  Permalink

  Dzisiaj Aleja opublikowala raport za grudzien, eksport 7,7 mln. Czy to potwierdza Twoje prognozy ?

  L.

  Odpowiedz
 • 14 stycznia, 2017 o 5:32 pm
  Permalink

  W dzisiejszym parkiecie znajduje sie artykul "Niepewnosc na rynku tworzyw sztucznych". Wypowiedz przedstawiciela firmy PlastBox" "… Spolka zwraca uwage, ze w tym miesiacu rosna one (polipropylen i polietylen) od 50 do 100 euro za tone. I na tym nie koniec. – Ceny beda rosly w najblizszych miesiacach nie tyle z powodu wzrostu cen ropy, co z powodu ogloszenia przestojow technicznych przez Total, Sabic, Exxon, OMV, i DOW – od marca planowane sa przeglady instalacji monomerowych – mowi wiceprezes Plast-Boxu".

  Moze to nie bedzie dobry rok dla spolek poletylenowych jak Plast-Box, ERG, czy Ergis ?

  L.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.