1% nie dla płatnych reklam

NIE DAWAJ 1% TYM, CO PŁACĄ ZA REKLAMY
pomagaj mądrze

Pamiętam, jak wiele lat temu Gazeta Wyborcza zachęcała na swoich łamach do wprowadzenia w Polsce możliwości przekazania 1% podatku na cele charytatywne. Jako przykład podawali Węgry, gdzie 1% otrzymują organizacje pozarządowe i kościelnym. Pomimo, że było to dawno temu, to zapamiętałem, że najbardziej autorzy artykułu zachwycali się reklamami tych organizacji w całym kraju wiszącymi przed rozliczeniem rocznym podatku.
I my doszliśmy do tego samego. 
Organizacje Pożytku Publicznego reklamują się już wszędzie, szczególnie teraz – telewizja, billboardy, gazety, portale. Można to zrozumieć na poziomie pojedynczej fundacji, która walczy o pieniądze dla siebie. Ale gdy patrzy się całościowo to tak naprawdę jest to wyrywanie sobie wzajemnie pieniędzy z ograniczonego worka jakim jest łączna wartość przekazanych pieniędzy przez podatników. I o ile reklamy są umieszczane bezpłatnie to można to zrozumieć, ale jeżeli są to reklamy płatne to dla mnie jest to zabieranie pieniędzy potrzebującym i rozdawanie ich agencjom reklamowym itp.
Szczególnie drażni mnie fundacja, która w całej Polsce ma setki billboardów. Kiedyś zapytałem tej fundacji ile kosztują te reklamy. Otrzymałem informację, że oni mają preferencyjne warunki. Co potwierdziło tylko, że są to reklamy płatne.
I nie twierdzę, że te fundacje są złe, ale chyba zarządzający nimi trochę się zagalopowali.
Czasem fundacje istnieją po to, aby pieniądze przejadać. A koszty funkcjonowania są na tyle wysokie, że niewiele pozostaje na działalność statutową. 2 lata temu zrobiło się głośno, gdy okazało się, że jedna z fundacji teoretycznie dokarmiająca dzieci przeznacza większość pieniędzy na wysyłanie listów z prośbami o datki (artykuł). 

Wybierz tych, co faktycznie działają, a nie tych, co głównie się reklamują.

I jeszcze w temacie pomocy: “Nie dawaj pieniędzy na ulicy. W ten sposób nie pomagasz” (artykuł). I tu przypominają mi się sceny ze “Slumgdoga”.

Pomagaj mądrze!!!

PS. Przykład – Tu można popatrzeć na koszt zbiórki (głównie reklama) : link

2 myśli na temat “1% nie dla płatnych reklam

  • 3 sierpnia, 2015 o 8:41 am
    Permalink

    Również jestem tego zdania, co pan, że nie warto wspierać czegoś, co jest na tyle źle zarządzane, że większość datków idzie na administrację. Ja rozumiem, że takie rzeczy kosztują, a ludzie w fundacjach wbrew pozorom nie pracują pro publico bono i tym bardziej mnie to razi. W innych krajach, tych bogatszych chyba wygląda to troszkę inaczej, to znaczy ktoś bogaty prowadzi fundację i sam z tego tytułu nie pobiera wynagrodzenia, bo stać go na to, że by wolny czas przeznaczyć na działalność charytatywną. Nie wiem, czy nasz kraj jest ciągle zbyt biedny na coś takiego?
    I jeszcze kwestia tego, że ludzie są chyba dość leniwi i sami nie szukają informacji o organizacjach, którym można przeznaczyć 1%, tylko raczej wpisują to, co gdzieś zobaczą, na jakiejś reklamie. To się na szczęście ostatnio zmienia, bo wiele osób publikuje prośby o 1% w mediach społecznościowych na grupach, co jest bezpłatne.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.