PCC Exol – braki na rynku pomagają

PCC Exol zajmuje się produkcją surfaktantów – środków powierzchniowo czynnych, odpowiedzialnych za specyficzne właściwości cieczy: pienienie, odpienianie, czyszczenie, smarowanie, zwilżanie itp. Środki te dodawane są (nierzadko są kluczowym składnikiem) do mydeł, szamponów, proszków do prania, płukania, kremów i wielu podobnych produktów, a także wykorzystywane są w zastosowaniach przemysłowych (płyny do gaśnic, smary, dodatki do farb, powlekane tabletki i wiele wiele innych).

Wyniki 2021 r. były znakomite, a sam 4 kwartał rekordowy.

Jak czytamy w raporcie:

„Rosnące ceny surowców oraz ograniczona ich dostępność spowodowały znaczący wzrost cen surfaktantów na rynku globalnym.
Problemy na rynkach surowców nie osłabiły pozycji rynkowej PCC EXOL, natomiast dotknęły wielu zachodnioeuropejskich konkurentów Spółki, nie mogących w pełni utrzymać ciągłości dostaw.
Spotęgowało to zainteresowanie klientów ofertą Spółki oraz przełożyło się na znaczny wzrost sprzedaży produktów do zastosowań przemysłowych w porównaniu do roku ubiegłego. W najbliższych okresach bieżącego roku sytuacja na rynku surowców może być wciąż utrudniona i możliwe są dalsze wzrosty cen, ograniczenia dostępności lub okresowe braki wybranych grup surowcowych.”

Sprzedaż ilościowa zwiększyła się o zaledwie 3,4% w segmencie surfaktantów dla detergentów i kosmetyków i 10,9% dla zastosowań przemysłowych, ale wartościowo przychody wzrosły odpowiednio o 28,7% i 24,6%.

Wpis pochodzi z Forum Portalu Analiz : https://portalanaliz.pl/forum/viewtopic.php?p=41501#p41501