North Coast – zaskakująco dobry początek roku

NORTH COAST to importer wysokogatunkowych artykułów spożywczych pochodzących głównie z Włoch, ale też z Francji, Hiszpanii, Grecji i Anglii.
Do najważniejszych produktów należą sery, makarony, oliwa z oliwek, wina, kawa, ryż, włoskie desery.
Aktualnie firma importuje produkty wytwarzane przez 70 czołowych producentów markowych wyrobów a w przypadku większości z nich posiada prawo do wyłącznej dystrybucji na rynku polskim.

Spółka posiada 50% udziałów w spółce Latteria Tinis, która produkuje w Polsce mozarellę – głównie jako marki własne sieci handlowych. I z tą spółką są problemy.

I kwartał 2019 roku był bardzo dobry dla spółki. Dużym pozytywem jest osiągnięcie przez spółkę zależną Latteria Tinis zysku po 6 kwartałach dużych strat.

Zaskakuje wzrost o 6% sprzedaży. Jest to o tyle ciekawe, że Wielkanoc w 2019 roku była późno 21-22 kwietnia (rok wcześniej 1-2 kwietnia), a zatem sprzedaż przedświąteczna weszła w tym roku dopiero w kwietniu.

Wzrosła marża. W North Coast ze względu na zmianę struktury klientów w segmencie detal, natomiast w Latteria Tinis ze względu na zmianę struktury asortymentu (więcej kulek mozzarelli, a mnie bloków), a także w związku ze znacznym ograniczeniem kosztów sprzedaży i ogólnego zarządu (spadek aż o 44%).

EBITDA wyniosła 4,57 mln zł (+235% !), a zysk netto przypadające akcjonariuszom jednostki dominującej 2,07 mln zł (+450% !). To pokazuje skalę poprawy.

Spółka zależna Latteria Tinis po 6 kwartałach strat pokazała niewielki zysk i to pomimo, że ceny mleka były nieznacznie wyższe niż rok wcześniej.

Spółka notowana na głównym parkiecie GPW pomimo zysku netto jd za ostatnie 4 kwartały = 7 mln zł wyceniana jest zaledwie na 18 mln zł. C/Z = 2,5.

Niestety obrót jest niski, co utrudnia wejście i wyjście.

Pewnym znakiem zapytania obecnie jest kwestia zakupu pozostałych 50% udziałów w Latteria Tinis. North Coast “negocjuje” wewnątrz grupy kapitałowej to przejęcie. Pytanie kluczowe to kwestia ceny za spółkę, która w ostatnich 2 latach przyniosła blisko 10 mln zł strat.

Spółkę w styczniu opisałem na Forum Portalu Analiz jako potencjalny ciekawy pomysł na nisko wycenianą, ale z możliwością poprawy wyników :
https://portalanaliz.pl/forum/viewtopic.php?f=3&t=90&p=1365#p565

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.