Analiza ONDE – IPO

Dobre czasy dla giełdy skutkują wieloma ciekawymi IPO.

Zapisy na Shoper się zakończyły dla indywidualnych, a trwają zapisy na ONDE.


Harmonogram

Kluczowa data dla inwestorów indywidualnych to 1 lipca. W tym dniu kończą się zapisy.

Do 8 lipca przydział akcji.

Działalność

ONDE to spółka budowlana.

Ale emocje wzbudza segment, w jakim działa.

Spółka jest jednym z krajowych liderów w segmencie budowy farm wiatrowych i fotowoltaicznych dla sektora energii odnawialnej (OZE) w Polsce, . Spółka była i jest obecnie zaangażowana w budowę instalacji o łącznej mocy prawie 3000 MW. Przychody z realizacji projektów budowy instalacji dla OZE stanowią przeważającą większość przychodów ONDE (82 proc. na koniec 2020 r.).

A wiadomo, że moda na OZE trwa.

Działalność spółki w obszarze energetyki wiatrowej koncentruje się na realizacji projektów w formule BoP (balance of plants). Wykonywane prace obejmują więc wszystkie roboty, poza dostawą i montażem turbin wiatrowych. ONDE jest odpowiedzialna za roboty elektroenergetyczne, w tym projekty i budowy stacji elektroenergetycznych oraz linii kablowych średniego i wysokiego napięcia. Projektuje również i wykonuje fundamenty drogi dojazdowe do farm czy place manewrowe. Spółka buduje też farmy „pod klucz”, co obejmuje dodatkowo dostawę, montaż oraz uruchomienie elektrowni.

Jeśli chodzi o farmy fotowoltaiczne to zakres prac obejmuje wszystkie etapy procesu budowlanego, od sporządzeniu projektu wykonawczego, wybudowaniu dróg dojazdowych na działkę po dostawę montaż modułów fotowoltaicznych, wykonanie przyłącza kablowego i uruchomieniu instalacji farmy fotowoltaicznej wraz z podaniem napięcia. W obszarze fotowoltaicznym ONDE realizuje większość projektów w formie pod klucz.

Krótkoterminowa strategia ONDE zakłada poszerzenie działalności o zakup, dewelopment, a następnie sprzedaż projektów fotowoltaicznych. Plan ten rozpoczęto już realizować, zabezpieczając do tej pory projekty fotowoltaiczne o potencjale 458 MW.

Wcześniej kluczowymi segmentami było budownictwo inżynieryjne i drogowe. Pół roku temu spółka zamiast ONDE nazywała się po prostu Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego (PBDI) – ale kto kupiłby akcje spółki z taką nazwą!

Zmiana profilu, zmiana nazwy.

Oferta

Oferta obejmie Akcje Nowej Emisji oraz część istniejących akcji zwykłych należących do Erbud S.A.  oraz Jacka Leczkowskiego.

Wycena post IPO wynosi aż 1,43 mld zł, czyli jak to zazwyczaj przy IPO kupuje się przyszłość i oby była pozytywna.

Obecnie nawet ERBUD, który ma 88% akcji ONDE wyceniany jest na 1 mld zł, a pół roku temu wycena ERBUDU wynosiła zaledwie 250 mln zł.

Podziwiam stronę internetową ONDE. Wygląda ładnie i tak, żeby jak najmniej kojarzyła się ze zwykłą budowlanką. Nawet stare wpisy (jeszcze przed zmianą nazwy z PBDI) usunęli, bo wyglądały mało nowocześnie.

 

 

 

 

 

Analiza

To jest kilka zdań, natomiast zapraszam do zapoznania się z analizą przygotowaną przez Przemka “Prezesa” Parzyszka dla Portalu Analiz : https://portalanaliz.pl/analiza/292/ONDE—analiza-IPO/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.