FAM – dobrze, ale ten cynk …
Rawie Mazowieckiej, Obornikach i Wieluniu, świadcząc usługi zabezpieczenia antykorozyjnego
elementów stalowych.
Działalność FAM SA koncentruje się głównie na usługach zabezpieczenia antykorozyjnego stali metodą
cynkowania ogniowego i wypornościowego oraz malowania ciekłego i proszkowego (segment
cynkowania ogniowego). Wśród zabezpieczanych przed korozją wyrobów znajdują się przede
wszystkim bariery drogowe, stalowe konstrukcje budowlane, kraty pomostowe, systemy ogrodzeniowe.
Produkcja budowlano-montażowa spada, co jednak nie przeszkodziło FAM osiągnąć rekordowych rezultatów. Cały rynek ciągle czeka na realny rozwój perspektywy unijnej 2014-2020.
FAM w 2014 roku przeprowadził restrukturyzację działalności sprzedając spółkę Stradom (tkaniny przemysłowe) i Metalplast Oborniki (konstrukcje stalowe). Spowodowało to olbrzymią stratę z tytułu odpisów aktualizacyjnych w 2013 r. (ok. 40 mln zł). Również znaczny odpis zaksięgowany został w 2014 r. (19 mln zł – Zakład Cynkowniczy Oborniki).
Natomiast w 2015 roku przejęta została Cynkownia Wieluń.
Po dokonanej restrukturyzacji spółka zaczęła pokazywać coraz lepsze wyniki.
W lipcu 2016 r. FAM przyjął nową politykę dywidendową (link) zgodnie z którą chce wypłacać od 90% do 100% zysku w dywidendzie, co jest bardzo kuszące dla inwestorów. W bieżącym roku wypłacił już łącznie 0,58 gr na akcję, a kurs na początek roku wynosił 2 zł.
Ale należy też pamiętać o rzeczy, która może negatywnie wpływać na wyniki – kurs cynku.
Spowolnienie w Chinach spowodowało drastyczny spadek ceny cynku w 2015 roku, ale od początku 2016 r, kurs mocno wzrósł i wrócił na poziom sprzed spadku. Pytanie fundamentalne, jak to wpłynie na wyniki. Przesłałem to pytanie do spółki – niestety cisza. Czy dobre wyniki to zasługa niskich cen cynku czy restrukturyzacji?
Tu analiza rynku cynku : link. Warto obserwować, co się z cynkiem dzieje, bo to wpłynie na kurs FAM.
Akcje FAM pozwoliły już w tym roku sporo zarobić, dlatego w obliczu wzrostu cen cynku trudno liczyć na kontynuację tak mocnego trendu. Spółka musi pokazać jak sobie radzi przy wyższych kosztach cynku.
PS. Odpowiedź spółki niewiele niestety wnosi, a szkoda, bo gdyby podali coś konkretnego to można by oszacować wyniki w przyszłym okresie. Ale i tak dziękuję za to, że nie zostawili pytania bez odpowiedzi. To dobrze o nich świadczy.
Odpowiedź spółki:
„informacje o realizowanych przez FAM cenach cynku stanowią dla spółki informację wrażliwą i nie są publicznie udostępniane. Spółka dąży do minimalizacji wpływu zmian cen jej głównego surowca poprzez bieżące monitorowanie, regularną analizę narażenia na wskazane ryzyko oraz wdrożone procedury kontrolne.